Platina – cena 1g, využitie, predaj

platina

Platina je vzácny kov, ktorý sa vyskytuje na Zemi vo veľmi malej miere. Je to jedna z najcennejších a najžiadanejších surovín na svete, ktorá sa používa v mnohých odvetviach, najmä v šperkárstve a priemysle. Pre svoju vzácnosť a vlastnosti je platina považovaná za jeden z najvzácnejších kovov na svete.


Obsah článku


Platina sa používa v automobilovom priemysle na výrobu katalyzátorov, v medicíne na výrobu implantátov a výplní, v elektronike na výrobu elektród a vývodov či v šperkárstve na výrobu luxusných šperkov.

Platina – cena za 1g

Cena platiny za 1g je veľmi dôležitým faktorom pre výrobcov, obchodníkov a investorov. Platina je vzácny kov, ktorý má mnoho aplikácií vo výrobe šperkov, elektronike, medicíne a iných odvetviach. Preto je dopyt po platine vysoký a jej cena často slúži ako indikátor celkovej pomernej stability svetového trhu.


V posledných rokoch dochádzalo k výraznému nárastu ceny platiny. Aktuálna cena platiny za 1g je 26,42 €.


Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu platiny:

  • Dopyt: Jedným z najdôležitejších faktorov je dopyt. Platina je vyhľadávaná pre svoje vlastnosti ako sú odolnosť voči korózii, vysoká teplotná stabilita a vynikajúce vodivé vlastnosti. Je preto obľúbená medzi výrobcami šperkov a komponentov pre elektroniku. Avšak, výrazný nárast dopytu po platine v posledných rokoch bol spôsobený predovšetkým rastúcim používaním v rozvojovom sektore elektrických a hybridných vozidiel.
  • Ponuka: Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu platiny. Platina sa ťaží hlavne v Južnej Afrike, kde sa nachádza viac ako 75% svetových zásob. To znamená, že politická nestabilita a environmentálne faktory v tejto krajine môžu mať veľký vplyv na celkovú ponuku platiny na svetovom trhu. Napríklad, v roku 2014 sa cena platiny výrazne navýšila, keď juhoafrické bane čelili problémom s vodou a elektrickou energiou.
  • Menová politika: Okrem dopytu a ponuky môže vplývať na cenu platiny aj menová politika centrálnych bánk, geopolitické udalosti a stanoviská veľkých investorov. Vývoj na trhu s drahými kovmi sa teda neustále mení a je ťažké predpovedať, ako sa bude cena platiny vyvíjať v budúcnosti.

Pre investorov je platina atraktívna ako investícia, pretože je vzácnou surovinou a jej hodnota sa neustále mení. Mnoho firiem ponúka možnosti investovania do platiny v podobe šperkov alebo poctivých strieborných a zlatých mincí. Obľúbené je aj samotné investovanie do striebra.

platina cena za 1g
Cena platiny za 1g je iba jedným faktorom a investori by mali mať na pamäti celkový stav svetového trhu pri rozhodovaní o investovaní.

Investičná platina a cena

Investičná platina je vzácny kov, ktorý sa využíva nielen v priemysle, avšak má aj veľký potenciál ako investičný nástroj. Tento vzácny kov sa ocitá v žiarivom centre záujmu investorov po celom svete a stáva sa jedným z najžiadanejších kovov v oblasti investovania.

Jej ťažba je náročná a nákladná, čo ju robí jedným z najcennejších a najdrahších kovov na svete. Vysoký dopyt po platine je poháňaný jeho širokým spektrom využitia v priemyselnom odvetví. Je jedným z hlavných kovov, ktoré sa používajú v katalizátoroch v automobilovom priemysle, a taktiež sa používa v elektronike, medicíne, pri výrobe skla a v mnohých ďalších odvetviach.

Svojou vzácnosťou a vysokým dopytom, sa platina stáva aj vynikajúcim investičným nástrojom. V porovnaní s inými kovmi, ako napríklad zlatom či striebrom, má platina nižšiu ponuku, čo jej poskytuje vyššiu mieru stability a hodnoty v dlhodobom horizonte.

Navyše, platina je jedným z najmenej otestovaných investičných kovov, čo jej môže priniesť veľký potenciál rastu a zisku. Investovanie do platiny môže byť aj vynikajúcim spôsobom diverzifikácie portfólia. Cena platiny a jej vývoj sa v menších alebo väčších súvislostiach líši od pohybov na trhoch zlata a striebra, čo môže byť pre investorov výhodné v období nestability na trhu.

Navyše, investičná platina sa zaradzuje medzi komodity, čo jej môže priniesť ochranu proti inflácii. Existujú rôzne spôsoby, ako investovať do platiny. Jeden z najbežnejších spôsobov je investovanie do platiny vo fyzickej forme, napríklad kupovaním bullion platiny alebo investovaním do platiny vo forme mincí. Ďalšími možnosťami sú investície do finančných nástrojov, ako sú futures a opciové kontrakty.

Kde sa využíva platina?

Platina je všestranný kov so širokým spektrom využitia v rôznych odvetviach:

  1. Automobilový priemysel
    • Katalyzátory: Platina je nevyhnutná pri výrobe katalyzátorov, ktoré pomáhajú spaľovať znečisťujúce látky v automobilových motoroch.
    • Elektrické vozidlá: Používa sa pri výrobe vysokonapäťových súčiastok a batérií pre hybridné a elektrické vozidlá, ktoré sú čoraz populárnejšie.
  2. Chemický priemysel
    • Katalyzátory: V priemysle sa platina často používa ako katalyzátor pre rôzne chemické reakcie, vrátane výroby kyselín, čistenia odpadových vôd a extrakčných procesov, vďaka svojej vysokorýchlostnej reakcii a odolnosti voči korózii.
  3. Elektronika a informačné technológie
    • Hardvér: Platina sa využíva pri výrobe hardvéru pre počítače, mobilné telefóny, špičkové televízory a iné elektronické zariadenia.
    • Elektrické vodiče: Je známa ako vynikajúci elektrický vodič, odolný voči oxidácii, čo zvyšuje trvanlivosť elektronických súčiastok.
  4. Medicína
    • Chirurgické nástroje a implantáty: Platina sa používa pri výrobe chirurgických nástrojov, umelých kĺbov a implantátov.
    • Onkologické terapie: Má protirakovinové vlastnosti a využíva sa v protilátkach pri niektorých onkologických terapiách.
  5. Móda a dizajn
    • Šperky a hodinky: Platina je obľúbená vo výrobe šperkov, hodiniek a doplnkov, ktoré dodávajú nadčasový a elegantný vzhľad.
    • Nábytok a osvetlenie: Používa sa na výrobu luxusného nábytku a osvetlenia, ktoré dodávajú miestam exkluzivitu a štýlovosť.
  6. Automobilový dizajn
    • Karosérie: Niektoré luxusné automobilové značky využívajú platinový odtieň na karosérii svojich vozidiel, čo im dodáva sofistikovaný a štýlový vzhľad.

Platina je cenená nielen pre svoje fyzikálne a chemické vlastnosti, ale aj pre svoj estetický vzhľad, symbolizujúci luxus, štýl a kvalitu. Tento kov je výnimočný svojou odolnosťou voči korózii a vysokou reaktivitou, čo ho robí nepostrádateľným v priemyselných procesoch a technologických aplikáciách.

Okrem toho, jej elegantný lesk a trvácnosť ju predurčujú na použitie v luxusných výrobkoch, ktoré vyžadujú vysokú úroveň kvality a exkluzivity.

platina cena
Platina dôležitým prvkom aj v šperkárstve. Vďaka svojej vzácnej a drahocennej povesti sa používa na výrobu luxusných šperkov a hodiniek. Je to kov, ktorý symbolizuje bohatstvo a je vyhľadávaným prírastkom do šperkovej zbierky.

Predaj platiny

Platina patrí medzi špičku vzácnych kovov, spolu so zlatom a striebrom. Je to kov so zvýšenou pevnosťou, ktorý odoláva korózii a vykazuje vynikajúce elektrické a tepelno-vodivé vlastnosti. Tieto vlastnosti mu umožňujú nájsť uplatnenie v rôznych oblastiach, ako napríklad pri výrobe šperkov, automobilov a elektronických zariadení.

V tomto kontexte je predaj platiny dôležitým a lukratívnym odvetvím. V súčasnosti sa platina predáva na komoditných burzách po celom svete a jej cena sa zvyčajne pohybuje vysoko nad cenou zlata a striebra. To vytvára ideálne podmienky pre obchodníkov a investičné spoločnosti na ziskový predaj platiny.


Investori a obchodníci, ktorí sa rozhodnú zapojiť do predaja platiny, majú na výber množstvo možností. Môžu investovať do fyzického zlata v podobe sypkého kovu, alebo do finančných nástrojov, ako sú futures a opcie.


Výhodou je, že platina je považovaná za stabilný kov a v porovnaní s ostatnými investičnými možnosťami má nižšie riziko. Predaj platiny je tiež dôležitým aspektom pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú jej ťažbou a výrobou. Pre tieto spoločnosti predstavuje predaj platiny hlavný zdroj príjmu a zohráva dôležitú úlohu vo vývoji trhu.

Medzi najväčších producentov platiny sa radí Južná Afrika, Rusko a Kanada.

Farba platiny

Farba platiny je jednou z najkrajších a najžiadanejších farieb v dnešnej dobe. Predstavuje jedinečnú a vzácnu farbu, ktorá sa často využíva v rôznych odvetviach ako napríklad v móde, dizajne, šperkárstve či automobilovom priemysle.

Platina je drahý kov, ktorý má strieborný odtieň so zlatým odleskom. Je to ľahký a odolný kov, ktorý sa ľahko tvaruje a má vysokú odolnosť voči korózii a oxidácii. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálny pre výrobu luxusných a kvalitných výrobkov.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang