Virtuálna realita – technológia budúcnosti

virtuálna realita

Virtuálna realita (VR) predstavuje revolučný krok v oblasti digitálneho zážitku, posúvajúci hranice interakcie a vnímania. V dnešnom technologickom veku sa slovo „virtuálna realita“ stáva stále prítomnejším a to nielen v oblasti zábavy, ale aj vo sférach vzdelávania, medicíny a obchodu.

V tomto článku preskúmame základné pojmy spojené s virtuálnou realitou aktuálnu situáciu s VR v Bratislave a Nitre. Zameriame sa tiež na technológiu VR okuliarov, s dôrazom na tie, ktoré sú dostupné pre hernú konzolu PS4. Ako virtuálna realita mení vnímanie digitálneho sveta a aké perspektívy otvára do budúcnosti?

História virtuálnej reality

Virtuálna realita predstavuje fascinujúcu možnosť pohybu v úplne vymyslenom priestore – umelom svete existujúcom iba v podobe obrázkov. Zatiaľ čo VR bola pôvodne známa zo sci-fi filmov ako Matrix, dnes sa stále viac integruje do rôznych odvetví, od herného a zábavného priemyslu po zdravotníctvo a armádu.

Pôvod túžby tvoriť a zažiť virtuálnu realitu siaha hlboko do minulosti, až po dobu vynálezu fotografie. Aj keď názov „virtuálna realita“ je novší, myšlienka vytvárať trojrozmerné obrazy sa objavila už v dobe stereoskopov po vynáleze fotoaparátu.

Ďalším významným míľnikom bola Sensorama, zariadenie zostrojené Mortonom Heiligom v roku 1962, ktoré kombinovalo panoramatické projekcie, umelý vietor a vône, aby umocnilo autenticitu zážitku.

Dnešná virtuálna realita sa neustále zdokonaľuje, reagujúc na každý fyzický pohyb účastníka, čo umožňuje objavovať imaginárne svety bez toho, aby človek opustil domov. VR nie je len novinkou, ale inovatívnym nástrojom so širokým profesionálnym uplatnením.

Čo je virtuálna realita?

Pri vstupovaní do virtuálneho sveta prostredníctvom VR headsetu, človek „vkročí“ do simulácie vytvorenej počítačom, kde hrá kľúčovú úlohu hardvér. Náhlavná súprava VR poskytuje audiovizuálne informácie o virtuálnom svete, zatiaľ čo množstvo snímačov prenáša pohyby osoby do tohto virtuálneho prostredia.

Vizuálny obsah virtuálnej reality môže byť vytvorený z reálnych fotografií alebo videí miest alebo kompletne vygenerovaný počítačom (CGI VR). Tieto možnosti umožňujú ľuďom preskúmať rôzne svety od cudzích ulíc až po povrchy vymyslených planét.

Virtuálna realita vs. rozšírená realita

Dôležité je si uvedomiť, že virtuálna realita sa líši od rozšírenej reality (AR). AR neposkytuje možnosť objavovať úplne digitálny svet; naopak, pridáva ďalšiu vrstvu k reálnemu svetu naokolo. Aplikácie AR umožňujú použiť fotoaparát telefónu na zobrazenie informácií o okolitých objektoch, ako sú rastliny alebo výrobky.

Virtuálna realita vs. zmiešaná realita

V zmiešanej realite sa virtuálny a reálny svet spájajú. Bola vytvorená výskumníkmi Paulom Milgramom a Fumiom Kishinom v roku 1994. Táto forma kombinuje úplne skutočné a virtuálne prostredia, umožňujúc interakciu s oboma súčasne.

virtuálna realita
V súčasnosti sa za virtuálnu realitu považujú prostredia, kde na seba v reálnom čase navzájom pôsobia skutočné a virtuálne predmety a objekty. Používateľ v ňom môže interagovať so skutočnými aj virtuálnymi zložkami zároveň.

Najčastejšie využitia VR

Virtuálna realita sa stala inovatívnym nástrojom, ktorý prenikol do rôznych sfér ľudského života. Či už ide o zábavu, umenie, dizajn, architektúru, zdravotníctvo, letectvo alebo armádu. VR prináša nové možnosti a perspektívy.

Zábava:Pri zmienke o virtuálnej realite sa človeku ako prvé vybaví herný priemysel, predovšetkým hry navrhnuté pre náhlavné súpravy, ako sú Sony PlayStation alebo Oculus. Tieto hry ponúkajú širokú škálu žánrov, či už čerpajú z filmových hitov ako napr. Marvel filmy, historických období, arkádových hier a mnoho ďalších.
Umenie a dizajn:V roku 2020 Deutsche Kreditbank a Contemporary Arts Alliance Berlin dokonca založili cenu za umenie vo virtuálnej realite. VR vytvára nový, zaujímavý spôsob interakcie umelcov s publikom. Stala sa aj nástrojom v dizajnérskom procese, umožňujúc vytváranie pútavých 3D digitálnych obsahov.
Architektúra:Virtuálna realita priniesla revolúciu v oblasti architektúry, umožňujúc pohľad do budúcich budov ešte pred ich výstavbou. Klienti sa môžu prechádzať po priestoroch, meniť ich zariadenie a vnímať atmosféru. Tento prístup je výrazným pokrokom oproti tradičným pôdorysom a modelom.
Zdravotníctvo:Virtuálna realita nádejne vstupuje aj do zdravotnej oblasti, umožňujúc štúdium ľudskej anatómie a prípravu záchranárov na náročné situácie. Okrem toho virtuálne programy pomáhajú pacientom lepšie porozumieť operáciám a znižujú úzkosť pred chirurgickým zákrokom.
Letectvo:Letecké simulátory využívajú VR na prípravu pilotov na skutočné lety. Tieto simulácie umožňujú realistické precvičovanie všetkých aspektov letu, čo podľa štúdií zlepšuje schopnosti pilotov.
Armáda:Virtuálna realita nachádza uplatnenie aj v armádnych cvičeniach, kde môžu vojaci trénovať v rôznych scenároch a zlepšovať svoje reakcie na situácie s civilným obyvateľstvom a potenciálnymi protivníkmi.
virtuálna realita
V období pandémie COVID-19 hrala virtuálna realita kľúčovú rolu aj v kinematografii. Mnohí divadelní režiséri preskúmali možnosti, ktoré VR ponúka, umožňujúc divadelným hrám existovať aj v dobe, keď sú divadlá uzavreté. Taktiež umožňuje divákovi stať sa súčasťou príbehu alebo vybrať si z rôznych koncov.

Virtuálne okuliare: Nástroj pre virtuálny zážitok

VR okuliare, tiež známe ako okuliare pre virtuálnu realitu, sú zariadenia navrhnuté tak, aby poskytovali používateľom interaktívny a pohlcujúci zážitok v digitálnom virtuálnom prostredí. Rozvoj týchto okuliarov priniesol nové dimenzie herného priemyslu, vzdelávania, simulácií a mnohých ďalších odvetví.

Výskumníci sa venovali zariadeniam virtuálnej reality už početné desaťročia. V šesťdesiatych rokoch predviedli Raymond Goertz z Argonnského Národného Laboratória v Illinois a Ivan Sutherland z Massachusettského Technického Inštitútu prvú verziu headsetu pre virtuálnu realitu. Force-feedbackové zariadenia, ako prototypy od Michaela Nolla z Bellových laboratórií, vznikli tiež v tomto období.

V posledných rokoch nadviazal tento vývoj na rýchlejší progres, čo súvisí s výkonnejšími počítačmi, väčšou kapacitou pamäte a cenovo dostupnejším hardvérom, ako aj s použitím LCD displejov. To umožňuje dynamický rozvoj virtuálnej reality.

Rôznorodosť VR okuliarov a ich využitie

Existuje niekoľko typov VR okuliarov, z ktorých sa každý líši svojimi schopnosťami a cenovými reláciami.

  • Mobilné VR okuliare sú cenovo dostupnejšou možnosťou, pripájajú sa k mobilným telefónom a využívajú ich obrazovky.
  • PC VR okuliare sú výkonnejšie a pripájajú sa k počítačom. Poskytujú vyššiu kvalitu obrazu a zvuku.
  • Herné VR okuliare, špeciálne navrhnuté pre hranie hier, sú najvýkonnejšou variantou a pripájajú sa ku herným konzolám.
Výhody VR okuliarovNevýhody VR okuliarov
Pocit „ponorenia“: Vytvárajú ilúziu skutočného sveta okolo používateľa.Cena: Niektoré modely VR okuliarov môžu byť drahou záležitosťou.
Nová dimenzia zážitkov: Umožňujú zažiť nové veci, ktoré by neboli možné v reálnom svete. Používatelia môžu cestovať do nových miest, bojovať proti monštrám alebo hrať hry, ktoré nie sú možné v reálnom svete.Záťaž na oči: VR okuliare môžu spôsobiť záťaž na oči, najmä ak sa používajú dlhší čas.
Lepšie vzdelávanie a tréning: Môžu sa použiť na simulovanie nebezpečných situácií alebo na poskytnutie praktických skúseností.Nepríjemnosť: Niekomu môžu byť nepríjemné na nosenie, najmä pri dlhom používaní.

Ako si vybrať VR okuliare

Pri výbere VR okuliarov by mal záujemca zvážiť nasledujúce faktory:

  • Typ použitia: Ak chce človek používať VR okuliare na hranie hier, potrbeuje herné VR okuliare. Ak chce používať VR okuliare na sledovanie videí alebo na prácu, môže zvážiť mobilné VR okuliare alebo PC VR okuliare.
  • Rozpočet: VR okuliare môžu byť drahé. Treba si stanoviť rozpočet, aby človek mohol nájsť VR okuliare, ktoré sú v rámci jeho možností.
  • Kompatibilita: Uistiť sa, že VR okuliare sú kompatibilné s jeho zariadením.
vr okuliare
Prvý komerčne úspešný pár VR okuliarov bol Oculus Rift, ktorý bol uvedený na trh v roku 2016.

Virtuálna realita a PS4

PlayStation 4 (PS4) predstavuje hernú konzolu od spoločnosti Sony Interactive Entertainment, ktorá sa predstavila na trhu v roku 2013. PS4 je jednou z najpopulárnejších herných konzol na svete a ponúka bohatú knižnicu hier vrátane tých, ktoré podporujú virtuálnu realitu.

PlayStation VR (PS VR) je systém virtuálnej reality navrhnutý pre hernú konzolu PlayStation 4 a bol uvedený na trh 13. októbra 2016. Začiatočné balenie obsahuje zariadenie PS VR, slúchadlá a všetky potrebné káble.

Väčšina hier je kompatibilná s ovládačom Dualshock 4, no niektoré vyžadujú aj pohybové ovládače PS Move. K dispozícii je tiež príslušenstvo, ako napríklad imitácia zbrane PS VR Aim, prispievajúce k rozšíreniu herného zážitku. PS VR prináša 360-stupňové zorné pole, sledovanie hlavy 1:1, obnovovaciu frekvenciu 120Hz a binaurálne 3D audio, čo vytvára dojem „prítomnosti“.

VR okuliare pre PS4

S PS4 sú kompatibilné rôzne VR okuliare, pričom najznámejšie sú:

  1. PlayStation VR (PSVR): Oficiálne vyvinuté spoločnosťou Sony, PSVR je kompatibilné s väčšinou hier pre PS4, ktoré podporujú virtuálnu realitu.
  2. HTC Vive: Vytvorené spoločnosťou HTC, Vive je kompatibilné s niektorými hrami pre PS4 s podporou VR.
  3. Oculus Rift: Vyrobené firmou Oculus, Rift je kompatibilné s konkrétnymi hrami pre PS4 so vstavanou podporou VR.
TOP 10 hier pre virtuálnu realitu na PS4.

Virtuálna realita a PlayStation VR 2

PS VR 2 je novou generáciou virtuálnej reality od Sony. Niektoré z jeho hlavných vlastností zahŕňajú:

  • Sledovanie pohybu očí: VR headset PS VR 2 má technológiu sledovania pohybu očí, čo znamená, že dokáže presne rozpoznať, kam hráč pozerá, a prispôsobiť obraz podľa toho.
  • Displeje OLED: PS VR 2 je vybavený dvojicou OLED displejov s rozlíšením 2000 x 2040 každý, čo poskytuje vysokú kvalitu obrazu a zlepšený zážitok z hrania.
  • Nové ovládače: Ovládače PS VR 2 sú kompletným prepracovaním oproti predchádzajúcej generácii. Majú pokročilú vibračnú odozvu, adaptívne spúšťače a detekciu dotyku prstov.
  • Haptická odozva: Ovládače PS VR 2 majú pokročilú haptickú odozvu, čo znamená, že hráči môžu cítiť jemné vibrácie a dotyky v rôznych situáciách počas hrania.
  • Vylepšená ergonómia: PS VR 2 má ľahký dizajn s vylepšenou ergonómiou, čo by malo zvyšovať pohodlie počas dlhých herných seansií.

Celkovo predstavuje PlayStation VR 2 výrazný krok vpred v oblasti virtuálnej reality a ponúka hráčom zlepšený a pohlcujúci zážitok.

Virtuálna realita Bratislava

Slovensko od októbra 2022 ponúka jedinečný zážitok v oblasti virtuálnej reality vďaka spoločnosti Virtuplex. Táto česká firma, špecializujúca sa na využitie virtuálnej a rozšírenej reality v realitnom sektore, maloobchode a rozvoji, rozšírila svoje služby na Slovensko. Virtuplex predstavuje najväčšiu komerčne dostupnú halu pre virtuálnu realitu na svete.

Hala s rozlohou 700 metrov štvorcových na predmestí Bratislavy poskytuje zákazníkom možnosť práce na projektoch v doteraz nepredstaviteľnom rozsahu. Zákazníci majú možnosť voľného pohybu vo virtuálnej budove, čo umožňuje lepšiu percepčnú skúsenosť z priestoru a umožňuje detailné hodnotenie návrhov pred samotnou výstavbou.

Virtuálna realita je v Bratislave stále pomerne novou technológiou, ale jej popularita rastie. V meste je niekoľko miest, kde si môžete vyskúšať VR, vrátane herní, centier pre virtuálnu realitu a dokonca aj niektorých múzeí.

V mnohých bratislavských herniach nájde záujemca VR zariadenia, ktoré si môže prenajať. Medzi najznámejšie herne, ktoré ponúkajú VR, patria:

  • Playstation Zone: Playstation Zone ako sieť herní ponúka širokú škálu hier pre PS4, vrátane hier s podporou VR.
  • Galaxia – centrum zábavy: Vva pohybové simulátory virtuálnej reality, virtualizéri, ktoré dokážu simulovať chôdzu, alebo beh na plošine a premietnuť ju do hry.
  • Vrba Bratislava: Bar a VR herňa v jednom. Ponúkajú aj externý prenájom VR na rôzne oslavy, konferenecie a eventy.
  • Virtuálna realita Bratislava: Záujemca tu môže precestovať planétu Zem, preskúmať galaxiu, ochrániť svoju vesmírnu loď alebo prežiť zombie apokalypsu. Stačí si rezervovať termín a prežiť to všetko aj so svojimi priateľmi alebo rodinou.
virtuálna realita bratislava
Niekoľko bratislavských múzeí začalo taktiež ponúkať VR zážitky ako doplnok k svojim tradičným expozíciám.

Virtuálna realita Nitra

Pri otázke kam s deťmi v Nitre môže byť zaujímavým nápadom virtuálna hala. Projekt Virtuálna realita v Nitre poskytuje exkluzívny prenájom VR pre firemné večierky, detské oslavy a rôzne eventy, aby dodali udalostiam nový rozmer. S HTC Vive PRO na hlave a ovládačmi v rukách sa záujemcovia ponoria do neobmedzeného virtuálneho sveta.

Ich tím zabezpečí dovoz a inštaláciu virtuálnej reality na akomkoľvek mieste po Slovenskej republike. Virtuálna realita v Nitre ponúka rôznorodé simulácie, od lietania a umenia po cestovanie, rozprávky, vesmír a horory. S technológiou HTC Vive PRO, ktorá patrí k najlepším na svete garantujú prvotriedne zážitky.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang