Citové vydieranie a vzbudzovanie pocitu viny

Ľudia nezriedka používajú citové vydieranie na manipuláciu a kontrolu správania iných. Táto taktika sa často používa na ovplyvnenie človeka, aby urobil niečo, čo nechce. Čo je citové vydieranie a vzbudzovanie pocitu viny? Čo môže spôsobiť citové vydieranie rodičmi či partnerom?

Citové vydieranie výrazne ovplyvňuje jednotlivca a jeho vzťahy. Tento spôsob manipulácie je nutné rozpoznať a zdravo naň reagovať.

Kľúčové informácie článku

Vzbudzovanie pocitu viny a citové vydieranie sú formy manipulácie, ktoré ľudia využívajú na ovládanie emócií druhých ľudí. Ide o emocionálne zneužívanie, pri ktorom páchateľ vyvoláva v obeti pocit strachu či viny, aby ju k niečomu prinútil.

Táto forma manipulácie môže mať rôzne podoby. Páchateľ môže využívať kritiku, vyhrážky, výčitky či zhadzovanie vlastnej viny na obeť. Citové vydieranie sa často vyskytuje medzi partnermi alebo rodičmi a deťmi.

Citové vydieranie môže mať dlhodobé dôsledky a môže viesť až k depresii. Je dôležité ho rozpoznať a brániť sa. Obeť si musí stanoviť jasné hranice, nehádať sa s manipulátorom a vyhnúť sa jeho ďalšiemu dohováraniu.

Čo je citové vydieranie a vzbudzovanie pocitu viny?

Citové vydieranie a vzbudzovanie pocitu viny sú formy manipulatívneho správania, ktoré môžu jednotlivci používať na ovládanie a manipuláciu s emóciami druhých.

Ide o formu emocionálneho zneužívania, ktorá v obeti vyvoláva pocit strachu alebo viny a môže byť použitá na to, aby osobu prinútila urobiť niečo, čo by inak neurobila. Citové vydieranie môže byť mierne a nenápadne, no môže zájsť aj do vážnejších prípadov, napr.:

  • páchateľ sa môže vyhrážať, že obeti vezme niečo, čo si cení
  • môže dôjsť k fyzickému násiliu, čo môže v obeti vyvolať pocit ešte väčšej bezmocnosti a beznádeje
  • niekedy páchateľ obeť neustále kritizuje alebo ju znevažuje, aby sa cítila zle

Týmito spôsobmi sa páchateľ snaží manipulovať s pocitmi obete, aby ju prinútil urobiť niečo, čo by za normálnych okolností neurobila. Ak je ktokoľvek vystavení citovému vydieraniu alebo vzbudzovaniu pocitu viny, je dôležité vyhľadať pomoc.

Je dôležité si uvedomiť, že nikto by nemal byť nútený cítiť sa vinný alebo zahanbený za činy alebo slová niekoho iného. Obeť by mala vyhľadať dôveryhodného priateľa alebo člena rodiny, prípadne sa obrátiť na odborného poradcu.

Páchateľ sa snaží manipulovať s pocitmi obete, aby ju donútil urobiť niečo, čo by za normálnych okolností neurobila.

Citové vydieranie rodičmi

Jedným z najjasnejších znakov citového vydierania zo strany rodiča je, keď používa pocit viny ako nástroj na manipuláciu správania svojho dieťaťa. Tento typ manipulácie rodič využíva na to, aby sa dieťa cítilo vinné za to, že nerobí to, čo rodič chce, aby robilo.

Rodič sa napríklad môže snažiť, aby sa jeho dieťa cítilo vinné za to, že s ním netrávi dosť času alebo že nie je úspešné v škole. Pocit viny je mocný nástroj, ktorý sa dá použiť na kontrolu správania a rodič, ktorý používa túto taktiku, citovo vydiera svoje dieťa.

Ďalšou bežnou formou citového vydierania zo strany rodičov je, keď sa vyhrážajú, že ak dieťa nesplní ich požiadavky, klesne ich láska alebo náklonnosť. Ide o mimoriadne zákernú formu manipulácie, pretože môže spôsobiť, že sa deti budú cítiť izolované a nemilované.

V niektorých prípadoch sa rodič môže vyhrážať stratou kontaktu alebo finančnej podpory, ak jeho dieťa nesplní jeho požiadavky. Je dôležité si uvedomiť, že nikto nemá právo takto ovládať alebo manipulovať druhú osobu a nikdy nie je prijateľné, aby rodič používal takéto taktiky.

Napokon, citové vydieranie rodičmi môže zahŕňať kladenie nereálnych požiadaviek alebo očakávaní voči dieťaťu. Môže to zahŕňať očakávanie, že dieťa bude vynikať v škole či v športe alebo že sa bude správať určitým spôsobom. Tieto očakávania môžu byť obzvlášť škodlivé, pretože môžu viesť k pocitom nedostatočnosti alebo zlyhania.

Treba si uvedomiť, že citové vydieranie rodičmi nie je nikdy prijateľné. Ak niekto zažíva tento typ manipulácie, je dôležité vyhľadať pomoc z dôveryhodného zdroja a manipulátora konfrontovať.

Citové vydieranie matkou – prejav

Citové vydieranie je forma psychologickej manipulácie, pri ktorej osoba využíva emócie na kontrolu správania inej osoby. Môžu ho používať aj matky. Zvyčajne sú považované za hlavné opatrovateľky v rodine a majú nad svojimi deťmi istú kontrolu.

Matky používajú citové vydieranie, aby prinútili svoje deti robiť niečo, čo chcú, napríklad dostávať dobré známky, správať sa slušne alebo jednoducho robiť to, čo povedia. Medzi bežné prejavy citového vydierania zo strany matiek patrí:

  • kritika – je to forma citového vydierania matkou, pri ktorej sa snaží, aby sa dieťa cítilo vinné alebo zahanbené za to, že nerobí to, čo ona chce
  • výčitky – matka dieťaťu vyčíta jeho konanie a správanie do takej miery, že v ňom vzbudí pocit viny
  • vyhrážky – sú tiež formou citového vydierania, keď matka hrozí, že dieťa zbaví privilégií alebo ho nejakým spôsobom potrestá, ak neposlúchne
  • manipulácia – matka sa snaží prinútiť dieťa, aby robilo to, čo chce, tým, že ho presvedčí, že sa rozhoduje samo
  • apelovanie na emócie dieťaťa – toto citové vydieranie matkou spočíva v tom, že dieťa presvedčí, že by sa malo cítiť zle pre niečo, čo urobilo alebo neurobilo

Citové vydieranie matkou nie je počas výchovy dieťaťa žiadnym prekvapením. Matky sa často snažia doviesť dieťa k tomu, aby sa správalo tak, ako ony chcú, alebo ho niečo výčitkami naučiť. Vždy však existuje lepšia cesta pri výchove dieťaťa a určite by sa nemalo zbytočne emocionálne trápiť.

Rodičia tiež používajú citové vydieranie, aby manipulovali svojím dieťaťom.

Citové vydieranie otcom – prejav

V prípadoch citového vydierania otcom zneužívateľ používa pocit viny, strachu a hanby, aby od svojej obete získal to, čo chce. Medzi bežné prejavy citového vydierania zo strany otca môžu patriť:

  • vyhrážanie sa opustením rodiny, ak obeť neurobí to, čo násilník chce
  • odopieranie lásky a náklonnosti ako forma trestu
  • nútenie obete, aby sa cítila vinná za správanie samotného násilníka
  • vyžadovanie, aby sa obeť správala určitým spôsobom, aby sa zachoval pokoj
  • obviňovanie obete z vlastných chýb alebo problémov násilníka

Toto správanie môže mať škodlivý vplyv na sebaúctu a pocit bezpečia obete, čo vedie k pocitom bezmocnosti. Je dôležité si uvedomiť, že citové vydieranie je formou domáceho násilia a že obete by mali vyhľadať pomoc, ak majú pocit, že sú vystavené tomuto druhu manipulácie.

Citové vydieranie partnerom

Citové vydieranie je nástroj, ktorý partneri používajú na vzájomnú manipuláciu a kontrolu. Dochádza k nemu vtedy, keď sa jeden z partnerov vyhráža, obviňuje druhého alebo ním manipuluje, aby získal to, čo chce. Môže byť rafinované alebo otvorené a jeho účinky môžu byť ďalekosiahle a dlhodobé.

Aby sa človek nestal obeťou citového vydierania, je dôležité rozpoznať varovné signály. Môžu medzi ne patriť vyhrážky opustením, výčitky svedomia, nadmerné požiadavky alebo čokoľvek, čo v človeku vyvoláva pocit, že nemá na výber.

Dôležité je tiež stanoviť hranice a jasne komunikovať. Treba dať partnerovi najavo, že citové vydieranie je neprijateľné správanie a že nebude tolerované. Nakoniec je dôležité si uvedomiť, že nikto nie je sám. Ak má človek pocit, že je s ním manipulované alebo ho niekto ovláda, mal by sa obrátiť na priateľa, člena rodiny alebo poradcu, ktorý poskytne podporu.

Citové vydieranie a vzbudzovanie pocitu viny sa v nezdravých vzťahoch často vyskytuje. Určite je dobré hneď rozpoznať prvé varovné signály a nenechať sa zatiahnuť do dlhodobého manipulovania.

Vo vzťahu je dôležité stanoviť si hranice a vyhnúť sa citovému vydieraniu.

Čo môže spôsobiť citové vydieranie?

Dôsledky citového vydierania môžu byť dlhodobé a ďalekosiahle. Citové vydieranie môže mať za následok nezdravé a toxické prostredie vo vzťahoch, kde sa jedna osoba neustále cíti ohrozená alebo manipulovaná. To môže viesť k pocitom odporu, nedôvery a dokonca k depresii.

Citové vydieranie spôsobuje aj to, že sa ľudia viac izolujú, pretože sa obávajú, že ich druhá osoba bude manipulovať alebo ovládať. Časom to vedie k narušeniu komunikácie a nedostatku intimity vo vzťahu.

Okrem toho môže citové vydieranie spôsobiť, že človek bude vo vzájomných vzťahoch pasívnejší, čo vedie k nedostatku asertivity a sebadôvery. V extrémnejších prípadoch to môže viesť k fyzickému alebo citovému zneužívaniu.

Citové vydieranie môže viesť k pocitom nedôvery, nedostatku asertivity a sebadôvery aj depresii.

Ako rozpoznať citové vydieranie a vzbudzovanie pocitu viny?

Rozpoznať citové vydieranie nie je vždy jednoduché. Je dôležité venovať pozornosť taktike, ktorú používa druhá osoba. Citoví vydierači sa často spoliehajú na vzbudzovanie pocitu viny ako na jednu zo svojich hlavných taktík.

V snahe manipulovať druhou osobou sa môžu pokúsiť vyvolať v nej pocit viny za niečo, čo povedala alebo urobila. Vydierač tiež používa vyvolávanie výčitiek ako spôsob, ako dosiahnuť, aby sa druhá osoba cítila povinná urobiť to, čo chce.

Môže povedať veci ako: „Urobil som pre teba toľko, a ty nedokážeš urobiť ani túto jednu vec pre mňa?“ alebo „Ako môžeš byť taký sebecký?“. Ak sa človek ocitne v situácii, keď sa v ňom niekto snaží vyvolať pocit viny, je dôležité urobiť krok späť a uvedomiť si, že ide o taktiku citového vydierania.

Ako sa brániť citovému vydieraniu?

Keď človek zistí, že sa ho niekto pokúša citovo vydierať, najlepšie je jednoducho odísť zo situácie. Ak ide o člena rodiny alebo priateľa, nemusí to byť také jednoduché, ale je dôležité stanoviť si hranice a nenechať sebou manipulovať.

Je dôležité dať danej osobe jasne najavo, že jej správanie je neprijateľné a že nebude tolerované. Treba sa vyhnúť hádke s manipulátorom alebo ďalšiemu dohováraniu, pretože by to mohlo situáciu ešte zhoršiť a ďalej umožniť vydieranie. Ak osoba vytrvá, možno bude potrebné, aby bola vytesnená zo života obete. Aspoň dovtedy, kým nepreukáže, že je ochotná rešpektovať isté hranice.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang