Hľadanie brigády môže byť náročný proces, no s vhodným prístupom a stratégiou je možné nájsť ideálnu príležitosť, ktorá nielen poskytne finančné prostriedky, no zlepší aj zručnosti a skúsenosti. Ako si nájsť brigádu? Táto otázka často zanecháva mladých ľudí či študentov v neistote, no v dnešnej dobe existuje množstvo možností a zdrojov, ktoré je možné využiť pri hľadaní práce na brigádu.
Obsah článku
Bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti alebo oblasti záujmu, existuje brigáda pre každého, kto je ochotný investovať čas a úsilie do svojho hľadania. Ako si nájsť brigádu?
Prvé brigády pre študentov sa začínajú objavovať už aj koncom mája. Tento počet začína podstatne stúpať v júni a pokračuje.
Čím viac chce študent šancu na nájdenie brigády zvýšiť, tým skôr by sa mal do hľadania pustiť. Ak má čas, môže pokojne hľadať už aj v apríli. Jún už začína byť kritickým obdobím, kedy počet záujemcov stúpa podstatne rýchlejšie ako počet letných brigád.
Ponuky na brigádu
Čo to je pravidelne? V ideálnom prípade každý deň, alebo aspoň raz za dva, či tri dni. Ponuky totiž pribúdajú naozaj dennodenne. Prirodzene však nie je možné hľadať si brigádu úplne každý deň.
Pri brigádach je proces výberu zamestnancov často iný ako pri pracovných ponukách na trvalý pomer. A tak už dnes môže byť obsadená brigáda, ktorá ešte včera bola voľná.
Zamestnávatelia potrebujú nájsť brigádnika v krátkom čase, a tak uverejnia brigádu len na niekoľko dní a vyberajú si z uchádzačov, ktorí sa na brigádu prihlásili.
Okamžité reagovanie na ponuky je naozaj dôležité. Z vlastných skúseností vieme, že niektoré brigády sú obsadené v priebehu dňa, či dokonca v priebehu niekoľkých hodín.
Je to však menšia časť, pri väčšine ponúk si zamestnávateľ stanoví dátum, do ktorého prijíma žiadosti o brigádu.
Manuálne práce na doma, ktoré je možné vykonávať z domu, sú vhodné aj pre mamičky na materskej dovolenke, seniorov a ľudí s fyzickým obmedzením. Obľúbenými sú hlavne vypisovanie obálok, skladanie hračiek alebo navliekanie korálok.
Tipy pre vyhľadávanie brigády
Tip 1: Hľadaniu a reagovaniu na ponuky treba venovať niekoľko minút denne (určite by sa čas vyhľadávania brigády nemal počítať v hodinách).
Medzi hľadaním si treba spraviť aj pauzu, robiť niečo čo človeka baví a následne sa k hľadaniu a reagovaniu na brigády vrátiť. Tak bude mať študent z hľadania oveľa lepší pocit, vyhne sa stresu a sklamaniu.
Tip 2: Nie je dobré prehľadávať všetky ponuky. Je medzi nimi množstvo takých, ktoré sú v inom regióne, či pracovnej oblasti, ako v tých, v ktorých je študent ochotný pôsobiť.
Nastaviť si email agenta je vynikajúci nápad. Treba si zvoliť kritériá brigády, ktorá by študentovi vyhovovala – na email budú chodiť už len ponuky, podľa zvolených kritérií.
Ak napríklad hľadá len brigády v Bratislave, zvolí si okres Bratislava, vyberie si pracovné oblasti, v ktorých má záujem brigádovať, výšku mzdy (budú mu zasielané len brigády s vyššou a rovnakou mzdou ako uvedie) a nakoniec periodicitu zasielania (ideálne raz za 3 dni).
Ako si nájsť letnú brigádu?
Letné brigády sú skvelým spôsobom, ako si vybrať činnosť, ktorá nie len prinesie finančné ohodnotenie, avšak poskytne tiež príležitosť ukázať svoje schopnosti a skúsenosti. Bez pochýb je to však aj skvelá príležitosť, ako si privyrobiť nejaké euro. Ako sa však dostať do letnej brigády, ktorá poskytne príjem a príležitosti na rozvoj?
- Prvým krokom k nájdeniu letnej brigády je vytvorenie profesionálneho životopisu. Profesionálny životopis je dôležitý, pretože študentovi pomôže zdôrazniť jeho silné stránky a predstaviť sa potenciálnym zamestnávateľom.
Ak nemá skúsenosti s vytváraním životopisu, treba sa obrátiť na profesionála prípadne skontrolovať pripravené šablóny. Pre uchádzanie sa o brigádu väčšinou zamestnávatelia nevyžadujú motivačný list.
- Druhým krokom je prehľadávanie internetu a lokálnych novín pre potenciálne pracovné príležitosti. Je tiež dobré navštíviť lokálne knižnice, kde obyčajne zverejňujú informácie o pracovných príležitostiach.
Existujú aj online zdroje s pracovnými príležitosťami, ktoré by sa mali tiež skontrolovať.
- Tretím krokom je vyhľadávanie informácií o letných brigádach v miestnych školách a univerzitách. Obvykle majú webové stránky alebo stánky, kde môžu zamestnávatelia zverejňovať informácie o letných brigádach.
- Štvrtým krokom je kontaktovanie miestnych podnikov a organizácií. Študent môže tiež kontaktovať spoločnosti, ktoré mu ponúkajú letné brigády, aby si overil, či sú stále otvorené.
- Posledným krokom je prehľadávanie sociálnych médií. Väčšina spoločností, ktoré ponúkajú letné brigády, má svoje vlastné stránky alebo skupiny na sociálnych sieťach.
Je možné tiež pridať svoj profil do online zoznamov, aby si študent zvýšil svoju viditeľnosť. Týmto spôsobom si môže nájsť letnú brigádu.
Je dôležité zostať trpezlivý a úprimný o svojich schopnostiach a skúsenostiach, aby si mohol nájsť pracovnú príležitosť, ktorá mu bude vyhovovať.
Kedy začať hľadať brigádu?
Letná brigáda je skvelý spôsob, ako stráviť prázdninové mesiace a zarobiť si vlastné peniaze. Ak si však študent chce nájsť letnú brigádu, je potrebné začať hľadať čo najskôr.
Každý rok sa mnoho ľudí pokúša nájsť letnú brigádu, no je veľmi dôležité, aby sa začalo hľadať včas.
Najskôr je potrebné zistiť, aké letné brigády sú k dispozícii. Najčastejšie sú to pracovné miesta v obchodoch, reštauráciách, hoteloch, kanceláriách, vodnej doprave a ďalších.
Ak chcete študent nájsť letnú brigádu, najlepšie je začať hľadať ešte pred začiatkom prázdninového obdobia. Najjednoduchší spôsob, ako začať hľadať letnú brigádu, je obrátiť sa na priateľov a rodinu. |
Tí môžu mať informácie o dostupných letných brigádach, ako aj o miestach, kde by sa mohla hľadať práca.
Ďalším spôsobom je prehliadanie internetu. Mnoho webových stránok ponúka databázy letných brigád, na ktorých je možné nájsť zaujímavé možnosti.
Okrem toho by sa študent mal rozhodnúť, aký typ letnej brigády hľadá. Ak máte napríklad záujem o prácu v obchode, je potrebné prehliadať lokálne obchody a informovať ich o záujme. Taktiež by sa študent mal oboznámiť s požiadavkami na zamestnanie. Napríklad v supermarketoch vyžadujú zdravotný preukaz na prácu s potravinami.
Ak je napríklad mladší ako 18 rokov, môže mať obmedzený výber letných brigád. Keď už má jasnú predstavu o tom, akú letnú brigádu hľadá, je potrebné začať s hľadaním.
Ak je to možné, je najlepšie ísť osobne na miesta, kde by chcel pracovať, a vyžiadať si informácie o letnej brigáde. Ak je to však nemožné, môže poslať žiadosť o prácu e-mailom alebo poštou. |
Aj keď je veľmi dôležité začať hľadať letnú brigádu čo najskôr, je tiež dôležité zostať pozitívny. Ak prvá brigáda, ktorú si nájde, nie je presne to, čo hľadá, netreba zúfať.
Stále existuje veľa možností, a ak bude pokračovať v hľadaní, môže nájsť letnú brigádu, ktorá mu vyhovuje. Dnes nie je problém nájsť aj práce na doma.
Aké sú najlepšie miesta pre vykonávanie letnej brigády?
Letná brigáda je často výborný spôsob, ako získať nové skúsenosti a zarobiť si niečo navyše. Ak študent hľadá dobré miesto na vykonávanie letnej brigády, je tu niekoľko miest, ktoré by si mal vybrať.
- Prvým miestom, kde by mohol skúsiť letnú brigádu, je letný tábor. Letné tábory sú skvelým miestom pre vykonávanie letnej brigády, pretože ponúkajú príležitosť pracovať s deťmi a byť súčasťou obľúbenej letnej aktivity.
Niektoré letné tábory navyše ponúkajú aj možnosť ubytovania pre brigádnikov, čo znamená, že môže pracovať a zároveň ušetriť na nákladoch na ubytovanie.
- Druhým miestom, ktoré by mal študent skúsiť, je letný kemp. Letné kempy často hľadajú brigádnikov, ktorí sú pripravení pracovať s deťmi.
Letné kempy sú skvelou príležitosťou pre toho, kto chce získať pracovné skúsenosti v oblasti práce s deťmi alebo v organizácii podujatí.
Mnoho študentov sa rozhodne brigádovať v obchode, v predajni. Nadšenci elektroniky by sa vyžívali v predajni s elektronikou, akou je Datart.
- Ďalším výborným miestom pre letnú brigádu sú letné športové tábory. Letné športové tábory sú skvelou príležitosťou pre toho, kto chce pracovať s deťmi a zároveň naučiť ich niečo nové. Brigádnici môžu pracovať ako tréneri, asistenti trénerov alebo ako inštruktori.
- Posledným, no rozhodne nie najmenej dôležitým, miestom pre letnú brigádu sú letné festivaly. Letné festivaly sú skvelou príležitosťou pre toho, kto hľadá dobrú príležitosť na získanie skúseností so zvládaním veľkých skupín ľudí a prácou s verejnosťou.
Brigádnici môžu pracovať ako asistenti organizátorov, asistenti vstupu, asistenti predaja alebo dokonca ako pracovníci bezpečnosti.
Ak študent hľadá príležitosť na vykonávanie letnej brigády, existuje mnoho miest, ktoré sú skvelou voľbou. Všetky vyššie uvedené miesta sú skvelými možnosťami pre získanie skúseností a zarobenie si niečo navyše. Brigáda síce z nikoho neurobí najbohatšieho človeka na svete, avšak aj menší zárobok padne vhod.
Brigády majú aj svoje výhody, napríklad v prípade potreby lekárskeho vyšetrenia, nie je nutné požiadať o priepustku od lekára na celý deň. Takisto je možné ukončiť brigádu kedykoľvek, pri tomto druhu pracovného pomeru nie je potrebné vedieť, ako napísať výpoveď.
Je potrebné podávať žiadosť o brigádu?
Aj keď niektoré brigády sú ponúkané priamo prostredníctvom osobného kontaktu alebo známostí, mnohé spoločnosti, obchody alebo organizácie vyžadujú, aby záujemcovia o brigádu podali formálnu žiadosť.
Žiadosť o brigádu zvyčajne obsahuje informácie o žiadateľovej skúsenosti, vzdelaní, schopnostiach a dôvodoch, prečo sa uchádza o danú pozíciu. Žiadosť o brigádu môže byť predložená osobne, elektronicky prostredníctvom e-mailu alebo online formulára na webovej stránke spoločnosti.