Berkshire Hathaway – akcie, ako investovať, portfólio

Berkshire Hathaway sa v priebehu svojej viac ako storočnej existencie premenila pod vedením jedného z najslávnejších investorov všetkých čias, Warrena Buffetta, na jedno z najvýznamnejších investičných konglomerátov na svete. Ako sa stala spoločnosť úspešnou a ako investovať do Berkshire Hathaway?

Tento článok sa zameriava na prieskum histórie, investičného prístupu a úspechov Berkshire Hathaway. Popíše filozofiu investovania, akciové portfólio a aj to, ako investovať do Berkshire Hathaway.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

etoro

eToro

94 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

portu

Portu

92 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

87 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

Prehlásenie pre XTB: CFD sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

XTB S.A. umožňuje automatické, cyklické zadávanie nákupných príkazov na Finančné nástroje alebo Frakčné akcie v súlade s Vami vytvoreným Investičným plánom. Investičné rozhodnutia vrátane alokácie fondov, frekvencie a hodnoty platieb a zadávania pokynov sú výlučne na Vás.

Obchodovanie je rizikové. Investujte zodpovedne.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Berkshire Hathaway – história a rast spoločnosti

Berkshire Hathawaybohatú históriu, ktorá siaha až do konca 19. storočia. Vznikla spojením dvoch textilných spoločností, Hathaway a Berkshire Cotton, v roku 1955. Napriek pôsobivému rozsahu a výrobnej kapacite Berkshire Hathaway naďalej znášala straty, čo viedlo k pozornosti Warrena Buffetta.

Buffett začal nakupovať akcie Berkshire Hathaway po tom, čo si všimol, že sú štatisticky podhodnotené. Nakoniec Buffett uznal, že textilný biznis upadá a finančná situácia spoločnosti sa nezlepší. Od roku 1965 spoločnosť Berkshire Hathaway výrazne rozšírila svoje portfólio, akvizíciou viac ako 60 dcérskych spoločností a čiastočným vlastníctvom mnohých ďalších firiem.

Berkshire Hathaway taktiež za posledných pár rokov odkúpila späť desiatky miliárd dolárov akcií. Spätný odkup akcií je proces, kedy spoločnosť nakupuje vlastné akcie z trhu a deje sa tak z rôznych dôvodov.

V priebehu rokov sa Berkshire Hathaway vyvinula v ikonický americký konglomerát a investičný nástroj pod vedením Warrena Buffetta, jedného z najúspešnejších svetových investorov.

Segmenty podnikania Berkshire Hathaway – portfólio spoločností

Spoločnosť zarába peniaze predovšetkým prostredníctvom poisťovníctva, ktoré sa považuje za jedného zo štyroch gigantov Berkshire Hathaway portfólia, ktorý predstavuje významnú časť hodnoty firmy. Berkshire Hathaway vlastní niekoľko poisťovacích spoločností a jej úspech sa pripisuje jej schopnosti využívať poistné plavidlá na veľké investície, čo bolo kľúčovým faktorom jej rastu a ziskovosti.

Získané prémie, známe ako float“, investuje do rôznorodého portfólia dcérskych spoločností, akciových pozícií a iných cenných papierov. Spoločnosť tiež generuje príjem zo svojich investícií, ako sú preferované investície do akcií v spoločnostiach ako Goldman Sachs a Bank of America, ktoré poskytujú Berkshire ročný úrokový výnos.

Berkshire Hathaway portfólio spoločností vlastní celý rad dcérskych spoločností v rôznych odvetviach vrátane:

  • poistenie a zaistenie
  • služby a maloobchod
  • výrobu a veľkoobchod
  • nákladnú železničnú dopravu
  • energiu

Buffettova schopnosť vytvárať hodnotu z dlhodobého hľadiska, spolu s jeho filozofiou decentralizovaného riadenia, prispeli k udržateľnému rastu spoločnosti a získaniu dôvery investorov na celom svete, o ktorých sa možno dočítať aj v knihách Warrena Buffetta.

Berkshire Hathaway vlastní podiely v dcérskych spoločnostiach, ktoré podnikajú v rôznych odvetviach, od výroby až po nákladnú železničnú dopravu.

Akcie Berkshire Hathaway Class B a Class A – ako investovať?

Investori, ktorí majú záujem diverzifikovať portfólio s akciami Berkshire Hathaway, majú na výber z dvoch možností, Class A (BRK.A) a Class B (BRK.B). Nákupom každej z tried akcií spoločnosti sa investor stáva majiteľom podielu v spoločnosti, avšak triedy sa líšia v niekoľkých aspektoch:

Za najväčší rozdiel medzi Berkshire Hathaway Class A a Class B akciami možno považovať cenu, za ktorú sa predávajú. Class A akcie sú historicky známe svojou vysokou cenou na trhu. Ich hodnota dosahuje sumu 547 880 USD za jednu akciu, čo ich robí jednými z najdrahších akcií na svete.

Class B akcie boli vytvorené s cieľom uľahčiť menším investorom prístup k investovaniu do Berkshire Hathaway. Ich cena na trhu je podstatne nižšia v porovnaní s Class A akciami (362 USD za akciu), čo zvyšuje dostupnosť pre bežných investorov.

Berkshire Hathaway Class B akcie sú spojené s obmedzenými hlasovacími právami, pričom má jedna akcia skupiny B 1/10 000 hlasovacích práv akcie triedy A.

Každá Berkshire Hathaway Class A je kedykoľvek podľa voľby držiteľa konvertibilná na 1 500 akcií triedy B, ale toto privilégium konverzie sa nevzťahuje opačným smerom. Zavedenie akcií triedy B v roku 1996 malo za cieľ sprístupniť akcie Berkshire menším investorom.

Akcie triedy B, ktoré sú súčasťou indexu S&P 500,cenovo dostupnejšie a umožňujú investorom s menším množstvom peňazí investovať do Berkshire Hathaway. Okrem toho, akcie triedy B je možné rozdeliť, zatiaľ čo akcie triedy A nie je možné rozdeliť.

Kde kúpiť Berkshire Hathaway Class B akcie?

Individuálni investori môžu kúpiť akcie spoločnosti Berkshire Hathaway (BRK.B) prostredníctvom rôznych finančných platforiem a maklérov.

1. Broker XTB

XTB je popredná európska maklérska spoločnosť, ktorá poskytuje prístup k viac ako 5400 globálnym nástrojom vrátane Forexu, akcií, kryptomien, indexov a komodít. XTB ponúka vynikajúce zákaznícke služby a celkové obchodné skúsenosti.

Ide o solídnu voľbu pre obchodníkov a investorov, ktorá ponúka akcie a ETF fondy bez provízie, rýchle vklady a výbery a užívateľsky prívetivú obchodnú platformu.

Na 74 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

2. Investičná platforma eToro

eToro je sociálna obchodná a investičná spoločnosť s viacerými aktívami, ktorá poskytuje finančné služby. Spoločnosť ponúka platformu, ktorá používateľom umožňuje obchodovať a investovať do diverzifikovaného portfóliaod 10 USD alebo trénovať bez rizika s virtuálnym portfóliom.

Platforma eToro spôsobila revolúciu v obchodovaní tým, že umožnila miliónom investorov na celom svete zdieľať svoje nápady a stratégie v komunite spolupráce. Ponúka možnosť investovať na rôznych finančných trhoch, vrátane akcií, kryptomien, komodít (napr. investičné striebro), mien, indexov a ETF, čo používateľom umožňuje ľahko vytvárať diverzifikované portfólio bez skrytých nákladov.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Berkshire Hathaway list akcionárom

Warren Buffett pravidelne píše listy akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway, ktoré sú známe ako „Berkshire Hathaway listy akcionárom“. Tieto listy sú považované za vzácne zdroje informácií a poskytujú hlbší pohľad do investičnej filozofie, stratégií a myšlienok Warrena Buffetta.

Berkshire Hathaway listy akcionárom bývajú zverejňované každoročne v rámci výročnej správy spoločnosti. Medzi hlavné témy, ktoré sa v listoch objavujú, patria:

  1. Investičná filozofia: Buffett vysvetľuje svoj prístup k investovaniu a hodnotovej investícií. Zdôrazňuje dôležitosť dlhodobého pohľadu, identifikácie hodnoty a pochopenia podniku.
  2. Výsledky a výkon: Poskytuje prehľad o finančných výsledkoch spoločnosti, diskutuje o významných udalostiach a poskytuje hodnotenie výkonnosti spoločnosti.
  3. Rady a poučenia: Buffett často zdieľa svoje rady pre investovanie a riadenie podniku. Tieto rady môžu byť cenné nielen pre akcionárov Berkshire Hathaway, ale aj pre širší finančný trh.
  4. Komentáre k hospodárskej situácii: V listoch možno nájsť jeho názory a analýzy týkajúce sa hospodárskej situácie, nielen vo vzťahu k Berkshire Hathaway, ale aj v širšom kontexte.

Pre investora a verejnosť sú tieto listy cenným zdrojom informácií o myslení a prístupe jedného z najúspešnejších investorov v histórii. Ľudia sa často snažia čítať a porozumieť týmto listom pre lepšie pochopenie investičnej filozofie a stratégií, ktoré Warren Buffett používa pri riadení Berkshire Hathaway.

Investori po celom svete vzhliadajú k Warrenovi Buffettovi, nakoľko dokázal aj počas hospodárskych kríz budovať svoje podnikanie a pravidelne rozširovať svoje portfólio.

Berkshire Hathaway annual report (výročná správa)

Berkshire Hathaway annual report (výročná správa) zvyčajne začína listom od Warrena Buffetta, kde zdieľa svoje myšlienky, postrehy a hodnotenia spoločnosti a trhu. Správa poskytuje komplexný prehľad o finančných výsledkoch spoločnosti za uplynulý rok. To zahŕňa zisk, tržby, aktíva, záväzky a ďalšie dôležité údaje.

Berkshire Hathaway portfólio zahŕňa niekoľko podnikov, a správa detailne rozoberá výkonnosť jednotlivých divízií a podnikov v rámci spoločnosti. Vzhľadom na to, že Berkshire Hathaway je investičný konglomerát, správa obsahuje informácie o investíciách, nových akvizíciách a zmene v portfóliu podnikov.

Buffett a jeho kolegovia sa v správe vyjadrujú k očakávaniam a plánom spoločnosti do budúcnosti. Toto môže zahŕňať stratégie rastu, riziká a príležitosti. Správa sa zvyčajne zaoberá aj otázkami etiky, riadenia a spoločensky zodpovedného podnikania. Okrem listu od Warrena Buffetta, sa môže vyskytnúť aj list od Charlieho Mungera, ktorý je dlhodobým partnerom Buffetta.

Berkshire Hathaway annual reports sú verejne dostupné a možno ich nájsť na oficiálnom webe spoločnosti Berkshire Hathaway v sekcii „Annual & Interim Reports“ alebo na webových stránkach regulátornych orgánov, ako je americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

Prehľadná webová stránka Berkshire Hathaway umožňuje verejnosti dozvedieť sa o podnikaní, ako aj o finančných výsledkoch spoločnosti.

Názory na akcie Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway je konglomerát, ktorý vlastní známe firmy ako Geico, Duracell, Dairy Queen a BNSF Railway. Celkové príjmy spoločnosti v roku 2022 boli 302 miliárd dolárov s čistou stratou 22 miliárd dolárov, spôsobenou volatilitou na trhu.

Medzi názormi na akcie Berkshire Hathaway prevládajú fakty, ako napríklad to, že s investovaním do Berkshire Hathaway sú spojené riziká vrátane regulačných výziev, konglomerátu a obáv o výkonnosť nástupcov, keď Warren Buffett odíde do dôchodku alebo zomrie.

Medzi výhody kúpy akcií Berkshire Hathaway patria jej solídne držby a Buffettov dlhodobý investičný prístup, zatiaľ čo mínusy zahŕňajú potenciálnu slabú výkonnosť, ak bude trh pokračovať v rozmachu a obavy z prípadného odchodu Buffetta do dôchodku. Celkovo sa avšak názory na akcie Berkshire Hathaway zhodujú a považujú spoločnosť za hodnú pridania do sledovacieho zoznamu či investičného portfólia.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2025 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang