Podať daňové priznanie je povinné, keď celkové zdaniteľné príjmy fyzickej osoby presiahli určitú sumu, keď fyzická osoba vykazuje daňovú stratu alebo keď má nárok na daňové zvýhodnenia. Kedy sa podáva daňové priznanie a ako vyplniť daňové priznanie typu B?
Najaktuálnejšie a najpresnejšie informácie o daňovom priznaní alebo o tom, aký je rozdiel medzi vyplnením daňového priznania typu A alebo B, nájde človek na oficiálnej stránke Ministerstva financií Slovenskej republiky (mfsr.sk).
KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU
Daňové priznanie typu A slúži pre daňovníka, ktorý má príjmy len zo závislej činnosti – jeho jedinou formou príjmu je iba príjem zo zamestnania.
Toto daňové priznanie má 6 strán a je jednoduchšie na vyplnenie, keďže sa v ňom vypĺňajú informácie iba o jednom príjme.
Čo sa týka daňového priznania typu B, používajú ho daňovníci, ktorí majú okrem príjmov zo závislej činnosti aj iné druhy príjmov (napríklad príjmy z predaja majetku, podnikania, prenájmu a iné).
Daňové priznanie typu B má 10 strán a vypĺňa sa trochu zložitejšie, pretože obsahuje informácie nielen o jednom, no o viacerých druhoch príjmov.
Ak by sa niekto zaujímal o to, ako vyplniť daňové priznanie typu B online, môže sa poradiť s daňovým poradcom, použiť aplikáciu eDane alebo online stránky ako OnlinePriznanie.sk alebo ePriznanie.sk.
Daňové priznanie typ A alebo B
Podľa čoho fyzická osoba vie, či má podať daňové priznanie typu A alebo B? To, či má podať daňové priznanie typu A alebo B závisí od toho, aké druhy príjmov táto osoba v danom zdaňovacom období dosiahla.
Daňové priznanie typ A
Daňové priznanie typu A slúži pre daňovníka, ktorý má príjmy len zo závislej činnosti – jeho jedinou formou príjmu je iba príjem zo zamestnania.
Tento typ daňového priznania je vo väčšine prípadov jednoduchšie vyplniť, pretože obsahuje informácie iba o jednom príjme.
Daňové priznanie typ B
Daňové priznanie typu B používajú daňovníci, ktorí majú okrem príjmov zo závislej činnosti aj iné druhy príjmov (napríklad príjmy z predaja majetku, podnikania, prenájmu a iné).
Vyplnenie daňového priznania typu B je trochu zložitejšie, pretože tento typ daňového priznania je komplexnejší – obsahuje informácie o viacerých druhoch príjmov.
Ak si však niekto nie je istý, ktorý typ daňového priznania by mal podať, môže sa obrátiť na finančného poradcu, ktorý jednotlivcovi určite poradí správne.
Vyplnenie daňového priznania typu B
Daňové priznanie typu B má 10 strán. Vypĺňa sa trochu zložitejšie, pretože obsahuje informácie nielen o jednom, no o viacerých druhoch príjmov. Ako vyzerá vzor vyplnenia daňového priznania typu B a čo toto daňové priznanie obsahuje?
Úvodné údaje
V rámci úvodných údajov je potrebné:
- vyplniť DIČ (ak nie je pridelené, uvádza sa rodné číslo)
- dátum narodenia
- určiť, o aký druh daňového priznania ide
- rok
I. ODDIEL – Údaje o daňovníkovi
Treba vyplniť údaje o daňovníkovi, ako:
- meno, priezvisko a titul
- adresu trvalého pobytu
- adresu pobytu na území Slovenskej republiky, kde sa daňovník obvykle zdržiaval v zdaňovacom období
- adresu na doručovanie na území Slovenskej republiky
- zadať údaje o banke alebo pobočke zahraničnej banky
- zadať číslo účtu
II. ODDIEL – Údaje o zákonnom zástupcovi alebo dedičovi alebo zástupcovi alebo správcovi konkurznej podstaty, ktorý podáva daňové priznanie
II. oddiel obsahuje údaje ako meno, priezvisko, titul, adresu, telefónne číslo a rodné číslo.
III. ODDIEL – Údaje na uplatnenie zníženia základu dane (§ 11 zákona)
V III. oddieli treba zadať údaje o poberaní dôchodkov uvedených v § 11 ods. 7. zákona a údaje o manželke (manželovi), ktorá (ý) žije s daňovníkom v domácnosti.
IV. ODDIEL – Údaje na uplatnenie daňového bonusu (§ 33 zákona)
V tejto časti treba vyplniť údaje o vyživovaných deťoch žijúcich s daňovníkom v domácnosti na uplatnenie daňového bonusu podľa § 33 zákona.
V. ODDIEL – Výpočet základu dane z príjmov zo závislej činnosti (čiastkového základu dane) (§ 5 zákona)
Treba vyplniť úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov, úhrn povinného poistného, úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie a zadať základ dane.
VI. ODDIEL – Výpočet základu dane z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6 zákona)
V VI. oddieli sa vypĺňa Tabuľka č.1 – prehľad príjmov a výdavkov podľa § 6 zákona, počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti a takisto základ dane a daňová strata.
VII. ODDIEL – Výpočet základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z kapitálového majetku (§ 7 zákona)
VII. oddiel obsahuje Tabuľku č.2 – prehľad príjmov a výdavkov podľa § 7 zákona, príjmy z Tabuľky č.2. výdavky z Tabuľky č.2 a základ dane.
VIII. ODDIEL – Výpočet základu dane (čiastkového základu dane) z ostatných príjmov (§ 8 zákona)
V tejto časti je potrebné vyplniť Tabuľku č.3 – prehľad príjmov podľa § 8 zákona, príjmy z Tabuľky č.3, výdavky z Tabuľky č.3 a základ dane.
IX. ODDIEL – Základ dane a odpočet daňovej straty podľa § 30 zákona
V IX. oddieli je potrebné vyplniť prehľad o vzniku daňovej straty (strát) a jej uplatnenie podľa § 4 ods. 2 a § 30 zákona, daňovú stratu z § 6 zákona, vypísať údaje v sekcii Výpočet základu dane a vyplniť základ dane.
X. ODDIEL – Výpočet dane podľa § 15 zákona
Tento oddiel obsahuje údaje o dani ako:
- základ dane
- daň zaokrúhlenú na eurocenty nadol zo základu dane
- daň po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí zaokrúhlenú na eurocenty nadol zo základu dane
- daň (daňovú povinnosť) zníženú o daňový bonus
- daň na úhradu
- daňový preplatok
XI. ODDIEL – Rozdiely z dodatočného daňového priznania
Táto časť obsahuje informácie, ako je napríklad zvýšenie alebo zníženie dane, daňový preplatok alebo daňový nedoplatok a ďalšie.
XII. ODDIEL – Údaje o daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentovi)
Vyplnia sa údaje ako napríklad štát daňovej rezidencie.
XIII. ODDIEL – Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona
XIII. oddiel zahŕňa podpis daňovníka (zástupcu) a údaje o prijímateľovi, ako napríklad:
- IČO / SID
- právna forma
- obchodné meno (názov)
- adresu sídla
XIV. ODDIEL – Miesto na osobitné záznamy daňovníka
V tomto oddieli treba uviesť požadované údaje uvedené v jednotlivých oddieloch pod tabuľkami č. 1,2 a 3, počet príloh a vyhlásenie, že všetky údaje uvedené v daňovom priznaní sú správne a úplné.
XV. ODDIEL – Žiadosť o vyplatenie daňového bonusu
Je potrebné určiť spôsob, akým sa vyplatí daňový bonus – poštovou poukážkou alebo na účet. V prípade vyplácania na účet je potrebné zadať číslo účtu a kód banky. Ďalej sa vyplní dátum a podpis daňovníka.
XVI. ODDIEL – Žiadosť o vrátenie daňového preplatku
Podobne ako pri predošlom oddieli, aj v XVI. oddieli treba určiť spôsob, akým sa bude vyplácať daňový bonus – poštovou poukážkou alebo na účet. A úplne rovnako ako v predošlom oddieli, aj tu je v prípade vyplácania na účet potrebné zadať číslo účtu a kód banky a okrem toho aj dátum a podpis daňovníka.
XVII. ODDIEL – Pomocné výpočty
Posledný oddiel obsahuje iba prázdne miesto na pomocné výpočty.
Vzor vyplnenia daňového priznania typu B je iba pomôcka, ktorou sa človek môže inšpirovať, avšak pre úplnú správnosť by si mal naštudovať obsah celého daňového priznania. Daňové priznanie je možno nájsť na stránke mfsr.sk.
Vzor vyplnenia daňového priznania typu A
Daňové priznanie typu A má 6 strán. Je jednoduchšie na vyplnenie, keďže sa v ňom vypĺňajú informácie iba o jednom príjme. Vzor vyplnenia daňového priznania typu A sa skladá z dvanástich oddielov, ktoré je potrebné vypísať.
Keď už jednotlivec vie, ako vyplniť daňové priznanie typu B, možno ho zaujíma aj to, ako sa vypĺňa daňové priznanie typu A. Obsahuje tieto oddiely:
I. ODDIEL – Údaje o daňovníkovi
Čo sa týka úvodných údajov, človek vyplní:
- rodné číslo
- dátum narodenia
- o aký druh daňového priznania ide
- rok
II. ODDIEL – Údaje o zákonnom zástupcovi alebo dedičovi alebo zástupcovi, ktorý podáva daňové priznanie
II. oddiel obsahuje údaje o zákonnom zástupcovi alebo dedičovi alebo zástupcovi, ktorý podáva daňové priznanie. Treba vyplniť meno, priezvisko, titul, adresu, telefónne číslo, rodné číslo a emailovú adresu.
III. ODDIEL – Údaje na uplatnenie zníženia základu dane (§ 11 zákona)
V III. oddieli treba zadať údaje o poberaní dôchodkov uvedených v § 11 ods. 6. zákona a údaje o manželke (manželovi), ktorá (ý) žije s daňovníkom v domácnosti.
IV. ODDIEL – Údaje na uplatnenie daňového bonusu (§ 33 zákona)
Je potrebné vyplniť údaje o vyživovaných deťoch žijúcich s daňovníkom v domácnosti na uplatnenie daňového bonusu podľa § 33 zákona.
V. ODDIEL – Výpočet základu dane z príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona)
V. oddiel obsahuje informácie, ako napríklad úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov, úhrn povinného poistného a základ dane podľa § 5 ods. 8 zákona.
VI. ODDIEL – Výpočet dane podľa § 15 zákona
Treba vyplniť základ dane, daň podľa § 15 zákona zo základu dane, zamestnaneckú prémiu, daň podľa § 15 zákona po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí zaokrúhlená na eurocenty nadol, daň (daňovú povinnosť) a daň zníženú o daňový bonus.
Okrem toho sa v tejto časti vypĺňa daň na úhradu vrátane zamestnávateľom nesprávne vyplateného daňového bonusu alebo nesprávne vyplatenej zamestnaneckej prémie a daňový preplatok znížený o zamestnávateľom nesprávne vyplatený daňový bonus alebo nesprávne vyplatenú zamestnaneckú prémiu.
VII. ODDIEL – Rozdiely z dodatočného daňového priznania
V tejto časti sa vyplnia údaje ako:
- daň (daňovú povinnosť) zníženú o daňový bonus
- zvýšenie alebo zníženie dane
- daň na úhradu alebo daňový preplatok
- sumu daňového bonusu na poukázanie správcom dane
- rozdiel súm daňového bonusu na poukázanie správcom dane
- sumu zamestnaneckej prémie na poukázanie správcom dane
- rozdiel súm zamestnaneckej prémie na poukázanie správcom dane
VIII. ODDIEL – Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona
VIII. oddiel obsahuje políčka na zaškrtnutie ako napríklad:
- neuplatňujem postup podľa § 50 zákona
- spĺňam podmienky na poukázanie 3 % z dane
Okrem toho sa vyplnia údaje o prijímateľovi, ako je IČO / SID, právna forma, obchodné meno (názov), sídlo a taktiež je tu priestor pre podpis daňovníka (zástupcu).
IX. ODDIEL – Miesto na osobitné záznamy daňovníka
Tento oddiel obsahuje políčko na zaškrtnutie: „Uvádzam osobitné záznamy“ a okrem toho miesta na vyplnenie ako kód štátu, príjmy a výdavky.
X. ODDIEL – Údaje o daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentovi)
V tejto časti treba vyplniť štát daňovej rezidencie a úhrn všetkých zdaniteľných príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí v eurách. Takisto treba zadať počet príloh a vyplniť dátum a podpis daňovníka (zástupcu).
XI. ODDIEL – Žiadosť o vyplatenie daňového bonusu, o vrátenie daňového preplatku a vyplatenie zamestnaneckej prémie
V XI. oddieli sa určí, o čo človek žiada, a teda či:
- žiadam o vyplatenie daňového bonusu alebo rozdielu daňového bonusu podľa § 33 zákona
- žiadam o vyplatenie zamestnaneckej prémie
- žiadam o vrátenie daňového preplatku
Následne treba označiť, akým spôsobom má byť suma vyplatená – či poštovou poukážkou alebo na účet. Potom treba vyplniť IBAN, číslo účtu, kód banky, dátum a podpis daňovníka (zástupcu).
XII. ODDIEL – Pomocné výpočty
V poslednej časti vzoru daňového priznania typu A je voľný priestor pre prípadné pomocné výpočty.
Ako vyplniť daňové priznanie typu B – online
Ak by sa niekto zaujímal o to, ako vyplniť daňové priznanie typu B online, v dnešnej dobe na to existuje viacero možností:
- Spolupráca s daňovým poradcom – daňový poradca človeku poradí, ako vyplní daňové priznanie typu B online tak, aby sa minimalizovali chyby a zároveň jednotlivcovi vysvetlí, čomu nebude rozumieť. Za tieto služby si však poradca zaúčtuje poplatok.
- Online aplikácie Finančnej správy SR – Stránka Finančnej správy ponúka aplikáciu eDane, cez ktorú môže človek vyplniť a podať online daňové priznanie typu B alebo A – priamo na stránke Finančnej správy.
- Komerčné online služby – existujú aplikácie, ktoré ponúkajú záujemcom, ktorí si chcú vyplniť daňové priznanie typu B online, používateľsky jednoduché a intuitívne webové rozhranie. Sú to stránky ako napríklad OnlinePriznanie.sk alebo ePriznanie.sk.
Aký je však všeobecný postup pri vyplňovaní daňového priznania typu B online? Treba získať potrebné údaje, ako sú príjmy zo všetkých zdrojov, výdavky spojené s podnikaním, údaje o majetku, potvrdenia o zaplatených daniach a poplatkoch atď.
Taktiež si treba zvoliť jednu z vyššie uvedených možností podania daňového priznania online. Ak sa človek ešte neregistroval, môže si vytvoriť účet.
Netreba zabudnúť aj na vyplnenie formulára – treba postupovať podľa pokynov na obrazovke a vyplniť všetky požadované údaje.
Dôkladne si treba skontrolovať vyplnené údaje, aby sa predišlo chybám. Keď má človek všetko dohodnuté, môže odoslať vyplnené priznanie elektronicky.