Insider trading – čo to je, ako funguje

Insider trading je pojem, ktorý si vo finančnom svete získal značnú pozornosť. Označuje nákup a predaj akcií osobami, ktoré majú prístup k dôverným alebo neverejným informáciám o spoločnosti. Čo to je insider trading a ako funguje? Je insider trading protizákonný?

Obchodovanie s dôvernými informáciami, teda insider trading, je nielen neetická, ale aj nezákonná praktika, pretože vytvára nerovnaké podmienky pre investorov a narúša integritu finančných trhov.

Čo je insider trading?

Insider trading znamená obchodovanie s dôvernými informáciami. Je to pojem, ktorý sa vo finančnom svete často používa, ale čo vlastne znamená? Zjednodušene povedané, insider trading znamená nákup alebo predaj akcií spoločnosti osobou, ktorá má prístup k dôverným informáciám o spoločnosti, ktoré ešte nie sú verejne dostupné.

Tieto informácie môžu zahŕňať pripravované finančné správy, fúzie a akvizície alebo akékoľvek iné významné správy, ktoré by mohli ovplyvniť hodnotu akcií spoločnosti. Insider trading teda poskytuje nespravodlivú výhodu tým, ktorí majú prístup k dôverným informáciám.

To môže viesť k narušeniu trhu a poškodiť dôveru investorov v spravodlivosť finančného systému. Je tiež v rozpore so zásadou rovnakého prístupu k informáciám pre všetkých investorov.

Insider trading je v Spojených štátoch amerických prísne monitorované a regulované SEC (Americká komisia pre cenné papiere a burzy). SEC vyžaduje, aby všetky spoločnosti včas zverejňovali všetky podstatné informácie, ktoré by mohli ovplyvniť hodnotu ich akcií. Tým sa zabezpečuje, že všetci investori majú prístup k rovnakým informáciám.

Na zabránenie insider tradingu majú spoločnosti často zavedené prísne zásady pre svojich zamestnancov a osoby, ktoré majú dôverné informácie. V týchto zásadách sú uvedené pravidlá a predpisy týkajúce sa nákupu a predaja akcií spoločnosti a zakazujú akékoľvek obchodovanie na základe neverejných informácií.

Kto je insider?

Insiderom pri obchodovaní s využitím dôverných informácií fyzická osoba, ktorá disponuje dôvernými alebo neverejnými informáciami o verejne obchodovanej spoločnosti a využíva ich na získanie nekalej výhody na burze.

Môže ísť o vedúcich pracovníkov spoločnosti, členov predstavenstva, zamestnancov a kohokoľvek, kto má prístup k citlivým informáciám, ktoré ešte neboli zverejnené. Tieto osoby sa považujú za insiderov, pretože majú priame prepojenie so spoločnosťou, a preto majú prístup k informáciám, ktoré nie sú dostupné širokej verejnosti.

Kto je tipper?

Spôsobom, ako môže dôjsť k insider tradingu, je tiež poskytovanie tipov. Ide o prípad, keď sa osoba, resp. tipper, podelí s dôvernými informáciami s inou osobou, ktorá ich potom použije na obchodovanie s akciami.

Tipper v prípade insider tradingu je teda osoba, ktorá vlastní podstatné neverejné informácie o spoločnosti a využíva ich na poskytnutie cenných tipov na investovanie ďalším osobám s cieľom získať finančný zisk.

Tipujúcimi sú zvyčajne osoby, ktoré majú prístup k dôverným informáciám spoločnosti. Zdieľanie týchto informácií s inými osobami je nezákonné, pretože tak získavajú nespravodlivú výhodu na burze.

Čo sú insider trades?

Insider tradestransakcie zahŕňajúce nákup alebo predaj akcií spoločnosti osobami, ktoré majú prístup k neverejným informáciám o spoločnosti. Insider môže poskytnúť cenné informácie o finančnom zdraví a budúcich vyhliadkach spoločnosti, pretože má hlboké znalosti o činnosti a stratégiách spoločnosti.

Tieto obchody sa však môžu považovať aj za formu nekalej výhody, keďže insideri môžu využiť svoje privilegované informácie na uskutočnenie ziskových transakcií na úkor ostatných investorov. V dôsledku toho je insider trading prísne regulovaný a monitorovaný vládnymi agentúrami, aby sa zabránilo nezákonným a neetickým praktikám.

Využívanie neverejných informácií o spoločnosti na zisk v investovaní poskytuje insiderom nespravodlivú výhodu.

Ako funguje insider trading?

Tento typ obchodovania umožňuje jednotlivcom získať nespravodlivú výhodu oproti ostatným investorom nákupom alebo predajom akcií na základe informácií, ktoré nie sú dostupné širokej verejnosti.

Proces insider tradingu sa zvyčajne začína tým, že zasvätenec získa privilegované informácie o budúcich výsledkoch spoločnosti. Môže to byť prostredníctvom ich pracovnej pozície, zasvätenia do stretnutí alebo prístupu k citlivým dokumentom.

Keď tieto informácie insider získa, môže ich použiť na nákup alebo predaj akcií s cieľom osobného zisku. Tiež môže ako tipper poskytnúť tipy na investovanie ďalším nezasväteným osobám, a tak sa nepriamo dostať k zisku z neverejných informácií.

Príkladom je známy prípad Marthy Stewartovej. V roku 2003 bola táto americká podnikateľka a mediálna osobnosť uznaná vinnou z insider tradingu. Od svojho makléra dostala tip, že cena akcií biofarmaceutickej spoločnosti ImClone Systems klesne. Stewartová teda svoje akcie predala, čím sa vyhla veľkej strate. Toto konanie sa považovalo za nezákonné, keďže využila neverejné informácie na dosiahnutie zisku.

Podobný je prípad bývalého manažéra hedžového fondu Raja Rajaratnama, ktorý bol v roku 2011 odsúdený za insider trading, pretože dostával tipy od vedúcich pracovníkov spoločností a iných zasvätených osôb o nadchádzajúcich správach o výnosoch ich spoločností. Tieto informácie potom použil na uskutočnenie ziskových obchodov, čím získal milióny dolárov nezákonného zisku.

Obchodovanie s využitím dôverných informácií nepoškodzuje len jednotlivých investorov, ale narúša aj integritu akciového trhu. Vytvára nerovnaké podmienky a znižuje dôveru verejnosti v trh, čo vedie k potenciálnej finančnej nestabilite.

Je insider trading protizákonný?

Insider trading je pojem, ktorý sa bežne používa na označenie nákupu alebo predaja cenných papierov na základe podstatných neverejných informácií. Zjednodušene povedané, ide o prípad, keď niekto využíva dôverné informácie na dosiahnutie zisku na burze. Táto prax je už mnoho rokov predmetom diskusií a sporov, pričom niektorí tvrdia, že je nevyhnutnou súčasťou voľného trhového hospodárstva, zatiaľ čo iní ju považujú za neetickú a nezákonnú.

V USA sa insider trading vo všeobecnosti považuje za nezákonný podľa federálnych zákonov o cenných papieroch. Medzi dôverné informácie patria tie, ktoré nie sú dostupné širokej verejnosti a mohli by potenciálne ovplyvniť hodnotu cenného papiera.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je insider trading vo väčšine krajín nezákonný, je to, že vytvára nespravodlivú výhodu pre tých, ktorí majú prístup k dôverným informáciám. Umožňuje im dosahovať zisky na úkor ostatných investorov, ktorí nemajú rovnaké informácie. To je v rozpore so zásadou spravodlivosti a rovnosti príležitostí na burze.

Obchodovanie s využitím dôverných informácií sa tiež považuje za formu manipulácie s trhom. Keď insideri využívajú svoje dôverné informácie na nákup alebo predaj cenných papierov, môžu umelo navyšovať alebo znižovať cenu akcií, čo môže zavádzať ostatných investorov a narúšať prirodzenú dynamiku ponuky a dopytu na trhu.

Okrem toho, že insider trading je neetický a neférový, tiež porúša zákon o cenných papieroch. Existujú prísne pravidlá a predpisy, ktoré majú zabrániť obchodovaniu s využitím dôverných informácií a potrestať tých, ktorí sa na ňom podieľajú. Sankcie za insider trading môžu zahŕňať vysoké pokuty, odňatie slobody a dokonca zákaz práce v odvetví cenných papierov.

Zo všeobecného pravidla, že insider trading je nezákonný, však existujú určité výnimky. Napríklad vnútropodnikové osoby, ako sú vedúci pracovníci a riaditelia, môžu nakupovať a predávať cenné papiere vlastnej spoločnosti, pokiaľ dodržiavajú riadne postupy zverejňovania a oznamovania.

Takisto osoby, ktoré získajú dôverné informácie náhodou alebo bez vlastného zavinenia nemusia byť zodpovedné za obchodovanie s dôvernými informáciami, ak nevedeli, že tieto informácie sú dôverné.

Na záver možno konštatovať, že obchodovanie s dôvernými informáciami sa všeobecne považuje za nezákonné. Považuje sa za formu manipulácie s trhom a porušenie zákonov o cenných papieroch. Hoci existujú určité výnimky, väčšina krajín vníma insider trading veľmi vážne a má zavedené prísne opatrenia na prevenciu a trestanie tejto praktiky.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2025 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang