Investičné zlato, žiarivý maják stability a zachovania bohatstva, obstálo v skúške času ako vyhľadávané aktívum investorov na celom svete. Vďaka svojej bohatej histórii prekonalo hranice kultúr a civilizácií a symbolizuje prosperitu a finančné zabezpečenie. Kde kúpiť investičné zlato? Ako kúpiť zlato? Prečo dať pozor na najlacnejšie zlato? Čo sú investičné mince?
kľúčové informácie
Investičné zlato slúži na uchovanie hodnoty a ochranu pred infláciou, a preto je považované za bezpečné aktívum počas ekonomickej neistoty.
Investičné zlato je možné kúpiť vo forme fyzického zlata (tehly, mince) alebo finančných produktov (ETF), pričom jeho hodnota závisí od rýdzosti, hmotnosti a aktuálnej trhovej ceny.
Pri nákupe zlata je dôležité overiť pravosť a rýdzosť, najmä aby sa predišlo kúpe falošného zlata, a odporúča sa nakupovať od renomovaných predajcov.
Či už je niekto skúsený investor alebo niekto, kto práve vstupuje do sféry finančných trhov, pochopenie investičného zlata a jeho potenciálnej úlohy v portfóliu je kľúčové pre investovanie a diverzifikáciu portfólia. Oplatí sa investovať do zlata a je cena zlata výhodná?
Čo je investičné zlato – kde kúpiť investičné zlato
Investičným zlatom sa rozumie zlato, ktoré je držané s primárnym cieľom zachovať bohatstvo a generovať potenciálne výnosy v priebehu času. Často sa považuje za bezpečné aktívum, čo znamená, že má tendenciu zachovať si svoju hodnotu v časoch hospodárskej neistoty alebo volatility trhu.
Investori nakupujú investičné zlato v rôznych formách, ako sú zlaté tehly, investičné mince alebo fondy obchodované na burze (ETF) kryté fyzickým zlatom. Hodnota investičného zlata úzko súvisí s jeho rýdzosťou, hmotnosťou a aktuálnou trhovou cenou, ktorá sa určuje na základe globálnej dynamiky ponuky a dopytu.
Historicky sa zlato považuje za uchovávateľa hodnoty a zabezpečenie proti inflácii, čo z neho robí atraktívnu možnosť pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať portfóliá a zmierniť riziká spojené s tradičnými finančnými aktívami. Na zlate údajne zbohatol aj najbohatší muž všetkých čias cisár Mansa Musa I. z Mali.
Zlato ako investičný nástroj ponúka niekoľko výhod. V prvom rade slúži ako nástroj na zachovanie majetku, pretože poskytuje hmotné aktívum, ktoré má tendenciu odolávať hospodárskym poklesom a výkyvom mien.
Okrem toho investičné zlato ponúka likviditu, čo investorom umožňuje ľahko nakupovať a predávať svoje podiely na rôznych trhoch. Hoci nemusí generovať pasívny príjem ako niektoré iné aktíva, potenciál zhodnotenia kapitálu v časoch ekonomickej krízy a geopolitickej nestability z neho robí atraktívnu súčasť dobre vyváženej investičnej stratégie.
Okrem investovnia do zlata či platiny sa čoraz populárnejšími stávajú aj investície do kryptomien. Práve na to slúži Kriptomat – najlepšia burza digitálnych aktív v Európe.
Ako investovať do zlata – kde kúpiť zlato
Investovanie do investičného zlata si vyžaduje dôkladné zváženie a pochopenie rôznych dostupných možností. Je niekoľko možností, kde kúpiť zlato a ako investovať do zlata. Netreba však od zlata očakávať, že je to návod ako sa stať milionárom. Zlato je poistka voči zlým scenárom.
Prvým krokom pri investovaní do investičného zlata je dôkladný prieskum a výber správnej formy investície do zlata, ktorá zodpovedá finančným cieľom a tolerancii rizika. Zlato je možné kúpiť v rôznych formách vrátane fyzického zlata (zlaté tehly a zlaté mince) a finančných produktov, ako sú napríklad ETF na zlato a akcie zlatých spoločností cez rôzne platformy a aplikácie na investovanie.
Každá aplikácia disponuje rôznymi vlastnosťami, a preto je nutné vybrať si tú najlepšiu aplikáciu, ktorá bude vyhovovať individuálnym potrebám.
Fyzické zlato je možné získať od renomovaných predajcov alebo autorizovaných inštitúcií, pričom pred nákupom je nevyhnutné overiť pravosť a rýdzosť zlata. Na druhej strane investovanie do zlatých ETF umožňuje získať expozíciu voči cenám zlata bez problémov s vlastníctvom a skladovaním fyzického zlata.
Ako pri každej investícii, aj tu je diverzifikácia kľúčom k efektívnemu riadeniu rizika. Namiesto toho, aby investor vložili všetky vajcia do jedného košíka, mal by zvážiť alokáciu časti svojho investičného portfólia do zlata.
Presný percentuálny podiel bude závisieť od individuálnej finančnej situácie, cieľov a tolerancie voči riziku. Niektorí odborníci odporúčajú alokovať do zlata približne 5 % až 10 % celkového portfólia. Týmto spôsobom možno kompenzovať potenciálne straty v iných triedach aktív počas hospodárskeho poklesu alebo výkyvov na trhu.
Okrem toho je nevyhnutné pravidelne prehodnocovať svoje investície do zlata a podľa potreby meniť rovnováhu portfólia, aby sa zachovala požadovaná alokácia aktív.
Investičné zlaté mince
Investičné zlaté mince sú obľúbenou a hmatateľnou formou investovania do zlata. Tieto mince zvyčajne vydávajú štátne mincovne a sú uznávané ako zákonné platidlo, ale ich skutočná hodnota spočíva v obsahu zlata v zlatej minci.
Investičná zlatá minca je známa svojou vysokou rýdzosťou a štandardizovanou hmotnosťou, čo z nej robí spoľahlivú a ľahko obchodovateľnú formu investície do drahých kovov.
Najbežnejšími zlatými mincami používanými na investičné účely sú okrem iných americký zlatý orol (vydáva ho mincovňa Spojených štátov amerických), kanadský zlatý javorový list (vydáva ho kanadská kráľovská mincovňa) a juhoafrický krugerrand (vydáva ho juhoafrická mincovňa).
Tieto mince sú investormi vyhľadávané pre ich celosvetovú známosť, ktorá zabezpečuje ich likviditu a jednoduchý nákup alebo predaj na medzinárodnom trhu.
Mnohí investori uprednostňujú investičnú zlatú mincu pre jej vnútornú hodnotu a historickú príťažlivosť. Dizajn často obsahuje ikonické národné symboly alebo historické postavy, ktoré môžu minci dodať hodnotu, čím sa ešte viac zvyšuje príťažlivosť pre zberateľov.
Na rozdiel od niektorých iných investícií do zlata, ako sú napríklad zlaté ETF, investičné zlaté mince ponúkajú hmatateľné aktívum, ktoré môžu investori fyzicky držať a uchovávať. Tento aspekt oslovuje tých, ktorí hľadajú pocit istoty a autonómie nad svojím zlatom.
Pri nákupe investičných zlatých mincí je však potrebné byť obozretný a nakupovať ich od renomovaných predajcov, aby sa zabezpečila pravosť a rýdzosť mincí. Okrem toho si investovanie do zlatých mincí môže vyžadovať náležité skladovanie a bezpečnostné opatrenia, pretože ich fyzická povaha ich robí náchylnými na stratu alebo krádež, ak nie sú vhodne zabezpečené.
Cena zlatej tehly – nákup zlata
Cena zlatej tehly, podobne ako cena akejkoľvek inej formy zlata, podlieha výkyvom v dôsledku rôznych faktorov vrátane globálnych hospodárskych podmienok, geopolitických udalostí, dynamiky ponuky a dopytu a nálady investorov.
Cena zlatej tehly, teda cena zlata, sa zvyčajne určuje na základe hmotnosti a rýdzosti zlata, ktoré obsahuje. Zlaté tehly sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, ale jednou z najbežnejších veľkostí je zlatá tehla „London Good Delivery“, ktorá váži 400 trójskych uncí (približne 12,4 kg) a má rýdzosť 99,5 % alebo vyššiu.
Ak chce niekto zistiť aktuálnu cenu zlatej tehly, stačí skontrolovať webové stránky s finančným spravodajstvom, platformy trhu s drahými kovmi alebo kontaktovať renomovaného predajcu drahých kovov, ktorý poskytne najaktuálnejšie informácie o cenách.
Treba mať na pamäti, že ceny zlata sa môžu v rôznych regiónoch a na rôznych trhoch líšiť, preto je nevyhnutné overiť si príslušné zdroje, aby boli získali presné a lokalizované údaje o cenách.
Investičné zlato 1 g – zlato lacno
Investičné zlato 1 g vo forme jednogramových tehličiek alebo mincí je obľúbenou a dostupnou možnosťou pre jednotlivcov, ktorí chcú investovať do malého množstva fyzického zlata lacno.
Tieto drobné prírastky umožňujú investorom diverzifikovať svoje portfólio s nižšími vstupnými nákladmi, čím sa vlastníctvo zlata stáva dostupnejším pre širší okruh ľudí. Napriek svojej malej veľkosti si investičné zlato 1 g (1 gram) zachováva rovnaké štandardy kvality a rýdzosti ako väčšie zlaté tehly, čo zaručuje jeho hodnotu a pravosť.
Vďaka svojej relatívne malej nominálnej hodnote môže slúžiť aj ako vhodný darček alebo suvenír, pričom si stále uchováva potenciál zhodnotenia kapitálu a pôsobí ako poistka proti ekonomickým neistotám.
Oplatí sa investovať do zlata – nákup investičného zlata
Ľudia sa pýtajú rôzne otázky od toho, či sa oplatí investovať do zlata, ako kúpiť zlato cez otázky čo je to zlato unca až po to, ako nájsť najlacnejšie investičné zlato či ako na nákup investičného zlata.
Ide o oprávnené otázky, ktoré súvisia s tým, či sa naozaj oplatí investovať do zlata. Investovať do zlata sa oplatí, ak investor nepovažuje investičné zlato len ako investíciu, no skôr ako uchovávateľa hodnoty a poistku proti inflácií.
Ak investor vie podrobne, kde nakúpiť zlato a ako na nákup zlata, je na dobrej ceste. To, ako investovať do zlata je ďalším krokom, ktorý rozhodne o tom, či sa oplatí investovať do zlata. Investovať do zlata sa oplatí najmä ľuďom, ktorí majú vyšší vek, stabilitu a rodinu.
Najlepším riešením je poradiť sa s odborníkom na zlato a zvážiť svoje možnosti na nákup investičného zlata. Ak má investor všetky odpovede na dôležité otázky, stačí už len zlato kúpiť. Zaujímavú hodnotu môžu mať aj vzácne euromince.
Falošné zlato – najlacnejšie zlato a zlato lacno
Falošné zlato, resp. falzifikát zlata, sa označuje akýkoľvek materiál, ktorý je vyrobený tak, aby sa podobal pravému zlatu, ale nemá vnútornú hodnotu a vlastnosti drahého kovu. Falošné zlato ako zlato lacno môže mať rôzne podoby vrátane pozlátených predmetov, predmetov plnených zlatom alebo dokonca materiálov, ktoré nie sú zlaté a sú namaľované alebo potiahnuté tak, aby vyzerali ako pravé zlato.
Existuje niekoľko spôsobov, ako jednotlivci a podvodníci vyrábajú falošné zlaté predmety. Napríklad pozlátené predmety môžu obsahovať tenkú vrstvu zlata na povrchu, ale základný materiál je zvyčajne obyčajný kov alebo zliatina s malým alebo žiadnym obsahom skutočného zlata.
Okrem toho môžu niektorí falšovatelia použiť iné materiály, napríklad mosadz alebo meď, a potom na ne naniesť zlatý povlak, aby napodobnili vzhľad skutočného zlata.
Rozpoznať falošné zlato môže byť náročné, najmä pre osoby bez skúseností s drahými kovmi. Sú však metódy, ktoré pomáhajú identifikovať falošné zlato aj keď ide o najlacnejšie zlato. Jednou z bežných techník je vykonanie testu hustoty.
Keďže zlato je hustejšie ako väčšina iných kovov, pravý zlatý predmet bude mať vyšší pomer hmotnosti k objemu. Ďalší postup zahŕňa použitie magnetu, pretože zlato nie je magnetické, zatiaľ čo mnohé obyčajné kovy magnetické sú.
Profesionálni klenotníci a odborníci na zlato môžu vykonávať aj testy kyselín a používať špecializované nástroje na presnú analýzu rýdzosti zlata.
Je veľmi dôležité byť opatrný a nakupovať zlaté predmety z renomovaných a dôveryhodných zdrojov. Ak má niekto podozrenie, že sa strotol s falošným zlatom, je nevyhnutné to nahlásiť príslušným orgánom, aby sa zabránilo ďalším podvodným aktivitám.
Dlhodobé investovanie aj krátkodobé investovanie do drahých kovov vrátane zlata so sebou nesie riziká a vyhľadanie rady kompetentných odborníkov môže investora ochrániť pred tým, aby sa stal obeťou podvodných schém, ktoré ponúkajú najlacnejšie investičné zlato.
Zlato nie je jediná komodita, do ktoré sa dá investovať. Vhodné sú aj iné cenné kovy, ale sledovať sa dá vývoj cien ropy, kávy, pšenice či iných komodít.