Nadmerný odpočet DPH – vrátenie

nadmerny odpocet DPH

Nadmerný odpočet DPH nastáva v situáciách, keď si platca DPH uplatní vyšší nárok na odpočet dane, ako mu podľa zákona patrí. K týmto situáciám dochádza kvôli chybe v účtovníctve alebo pri uskutočňovaní daňových podvodov. Pri vzniknutí takejto situácie finančná správa ukladá pokuty a vyžaduje vrátenie uplatnenej sumy.


Obsah článku


Každý platiteľ DPH by si mal skontrolovať daňové priznanie, ktoré podáva a dôkladne sledovať platné právne predpisy, aby nedochádzalo k zbytočným problémom vedúcim k ešte väčšej finančnej záťaži. Nadmerný odpočet DPH je dôležité včas objaviť a čo najskôr vyriešiť a vyhnúť sa tak právnym komplikáciám.

Ako funguje DPH?

DPH, teda daň z pridanej hodnoty, je základným zdrojom financovania verejných výdavkov. Ako vlastne funguje DPH?

Platcami DPH sú podnikatelia, ktorí za posledných 12 mesiacov zarobili viac ako 49 790 eur, prípadne tí, ktorí sa na platenie DPH dobrovoľne registrovali. Je teda ich povinnosťou odvádzať DPH, ktorá sa počíta zo základu sumy a ktorá je rozdielom medzi sumou, ktorú inkasujú od zákazníkov a tou, ktorú platia dodávateľom.

Na Slovensku existujú tri základné sadzby DPH:

  1. Základná sadzba (20%) – platí pre väčšinu tovarov a služieb.
  2. Znížená sadzba (10%) – uplatňuje sa na vybrané produkty, ako sú lieky, knihy, základné potraviny či zdravotnícke pomôcky.
  3. Znížená sadzba (5% sadzba) – uplatňuje sa pri dodaní stavieb, pozemkov a prestavieb, ktoré súvisia s nájomným bývaním, ktoré podporuje štát.

Od 1.1.2025 sa základná sadzba, ktorá je v súčasnosti 20%, zvýši na 23% a znížené sadzby DPH, a to 19% a 5%, sa uplatnia na vybrané tovary a služby.

Ako funguje DPH v praxi?

Aby bolo jasné, ako funguje DPH, je nutné vedieť, že každý, kto platí DPH, má právo uplatniť si odpočet DPH z nákladov, to znamená z peňazí, ktoré vložil do svojho podnikania. Vďaka tomu sa mu zníži celková daňová povinnosť. Aby nedochádzalo k daňovým únikom, každý podnikateľ a platca DPH musí preukázať tieto skutočné výdavky v daňovom priznaní. Zahŕňajú napríklad nákup tovarov, nájomné na podnikanie, energie, mzdy zamestnancov a pod.

Aký je význam DPH pre ekonomiku?

Celý systém fungovania DPH musí byť efektívny a transparentný. Je to veľmi dôležité, nakoľko DPH predstavuje hlavný zdroj príjmu štátneho rozpočtu. Finančná správa, ktorá celý proces kontroluje, to znamená sleduje správne vykazovanie a odvádzanie dane, predstavuje základnú prevenciu pred podvodmi.

Správne pochopenie toho, ako funguje DPH, je povinnosťou podnikateľov. Keďže DPH tvorí súčasť daňového systému a ten hrá dôležitú úlohu pri zabezpečení financovania verejných služieb, jej správne uplatňovanie a odvádzanie je dôležité pre stabilitu a rozvoj verejných financií.

Vrátenie DPH

Vrátenie DPH sa uskutočňuje vtedy ak podnikatelia zaplatili v čase nákupu tovaru a služieb daň a chcú ju získať späť. Na základe toho si môžu znížiť náklady na podnikanie. Nejde však o automatickú záležitosť, je potrebné splniť určité podmienky a niekoľko administratívnych úloh.

O vrátenie DPH je možné požiadať iba v niektorých prípadoch. Ide o:

  1. Nadmerný odpočet DPH: V prípade, ak podnikateľ zaplatil viac DPH pri nákupoch ako pri predaji.
  2. Zahraniční podnikatelia: Týka sa to podnikateľov, ktorí nie sú registrovaní na Slovensku, avšak uskutočnili nákup tovarov a služieb od slovenských dodávateľov.

Vrátenie pri nadmernom odpočte DPH

Ak vznikol podnikateľovi nadmerný odpočet DPH, daňový úrad najprv sleduje či podnikateľ nemá nedoplatky na DPH. V prípade, že má, tento nadmerný odpočet DPH započíta s nedoplatkom a podnikateľovi vráti rozdiel, ak vznikne.

Vrátenie DPH prebieha tak, že platiteľ dane si odpočítava nadmerný odpočet DPH od vlastnej daňovej povinnosti v ďalšom zdaňovacom období. V prípade, že tak nemôže urobiť, daňový úrad mu vráti nadmerný odpočet do 30 dní od podania ďalšieho daňového priznania v nasledujúcom roku.

Nárok na skoršie vrátenie nadmerného odpočtu má platiteľ ak:

  • Je pre platiteľa DPH zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac.
  • Platil dane aspoň 12 kalendárnych mesiacov pred skončením mesiaca, kedy došlo k nadmernému odpočtu.
  • Nemal 6 kalendárnych mesiacov pred obdobím vzniku nadmerného odpočtu nedoplatky voči daňovému a colnému úradu.

Nárok na skoršie vrátenie nadmerného odpočtu je do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za obdobie, kedy nadmerný odpočet vznikol.

Vrátenie DPH osobe z iného členského štátu

Vrátenie DPH osobe z iného členského štátu  sa uskutočňuje podaním žiadosti elektronickou formou vo svojom členskom štáte. Túto žiadosť tamojšie orgány odošlú Daňovému úradu v Bratislave a ten rozhodne o vrátení dane.

Žiadosť sa podáva za obdobie jedného kalendárneho roka alebo kratšie obdobie a suma musí predstavovať minimálne 50 eur. Táto žiadosť  sa podáva najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka po období uplatňovania nároku na vrátenie dane.

Čo je to vratka DPH?

Vratka DPH je proces, vďaka ktorému si podnikatelia môžu požiadať o vrátenie dane, ktorú zaplatili obchodnou činnosťou. DPH sa aplikuje na tovar a služby. Podnikatelia inkasujú túto daň na faktúrach svojim zákazníkom.

Ak však nakupujú nejaký tovar oni, prípadne platia energie alebo služby, takisto platia DPH. Aby nenastalo dvojité zdanenie, môžu si uplatniť tzv. vratku DPH, vďaka ktorej dostanú naspäť daň, ktorú zaplatili dodávateľom.

Prípady, pri ktorých sa môže uplatniť vratka DPH

Vratku DPH si podnikatelia uplatňujú, keď suma DPH zaplatená na vstupoch prevyšuje sumu DPH vybranú od zákazníkov. Toto sa zvykne stávať v situáciách ako:

  1. Exporty – Ide o predaj tovaru alebo služby do iných krajín EÚ. V týchto prípadoch sa neúčtuje DPH. To znamená, že podnikateľ od zákazníka nevymáha daň no môže žiadať o vrátenie DPH, ktorú zaplatil pri nákupe nejakého tovaru alebo služby.
  2. Investície – Ak podnikateľ uskutočňuje väčšie nákupy, napríklad nákup technológií alebo rôznych zariadení, môže požiadať o vratku DPH kvôli vysokým nákladom za nákup tohto tovaru.
  3. Sezónne, občasné podnikanie – Ak podnikateľ nedisponuje pravidelným príjmom počas roka, v určitom období si môže uplatniť vratku.

Vďaka vratke DPH podniky nemusia byť zaťažené daňou, ktorú majú platiť spotrebitelia. Keďže nemajú takúto finančnú záťaž, môžu si dovoliť investovať do ďalšieho rozvoja pre svoje podnikanie.

Vratka DPH tvorí dôležitú súčasť daňového systému v celej EÚ, avšak aj v iných krajinách. Je finančnou podporou pre podnikateľov a pomáha im ušetriť často nemalé finančné prostriedky. Vždy je preto dôležité správne vyplnenie daňového priznania, ako aj archivovanie všetkých dokumentov.

Prečo sú vratky DPH dôležité pre podnikanie?

Vratky DPH sú pre podnikanie veľmi dôležité, pretože vďaka nim si podnikatelia znižujú daňové zaťaženie. Medzi hlavné dôvody dôležitosti vratiek DPH patrí:

1. Zlepšenie cash flow

Ak podnikatelia nakupujú tovar, platia DPH. Ak by nebola možnosť vrátenia tejto dane, tento typ nákladov by sa im vrátil prostredníctvom predaja, čo by mohlo trvať dlho. Vďaka vratke DPH dostanú podnikatelia zaplatené rýchlejšie.

2. Investície pre rozvoj podnikania

Ak podnikateľ investuje väčšiu sumu pre svoj rozvoj, môže získať peniaze späť pomocou vratky DPH. Tieto peniaze sa dajú použiť na ďalší rozvoj podnikania.

3. Menšie náklady na podnikanie

Uplatnenie vratky DPH znamená, že podniky platia nižšie náklady, napríklad pri kúpe tovarov. To vedie k tomu, že dane platí spotrebiteľ a nie podnikateľ.

4. Lepšie finančné riadenie

Pre pravidelné uplatňovanie vratky DPH je vhodné viesť si evidenciu faktúr a všetkých dokladov. To vedie k lepšiemu finančnému riadeniu podniku.

5. Motivácia na registráciu DPH

Vratka DPH môže slúžiť ako motivácia hlavne pre menšie spoločnosti a podniky, aby sa zaregistrovali na DPH. To znamená odvádzať DPH z predajov, avšak takisto aj možnosť požiadať o vratku za uskutočnené nákupy a investície.

Vratky DPH sú v podnikaní dôležité. Aj keď administratíva pre ich vyžiadanie je potrebná, mnohým podnikom sa oplatí využívať tento systém a optimalizovať tak svoje financie. Vďaka nim môžu investovať peniaze do rozvoja podnikania a byť konkurencieschopné na samotnom trhu.

Správne pochopenie a efektívne uplatnenie vratiek DPH môže mať významný vplyv na finančnú stabilitu a úspech podnikania. Preto by mal byť proces správy DPH neoddeliteľnou súčasťou každej podnikateľskej stratégie.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2025 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang