Platba kartou v zahraničí či výber z bankomatu

Rozvoj technológií priniesol aj posun v platbe kartou v zahraničí. Kým v minulosti sa preferovalo skôr platenie v hotovosti, dnes už takmer všade možno nájsť terminál na platbu kartou. Možno však platbu kartou v zahraničí považovať za bezpečnú? Aké sú poplatky za platbu kartou a aké za výber z bankomatu?

Platba kartou predstavuje aj v zahraničí jednoduchší, praktickejší a často aj bezpečnejší spôsob platenia. Pamätať však treba na pár základných vecí.

Nie všade v zahraničí možno uskutočniť platbu kartou, preto si to treba vopred overiť. Dobré je zistiť si aj konverzný kurz zahraničnej meny voči euru. S prepočtom meny môže pomôcť konvertor meny.

Prečo využívať platbu kartou v zahraničí

Pri cestovaní do zahraničia je používanie karty na úhradu výdavkov čoraz obľúbenejšou možnosťou. Vďaka širokej škále bežne akceptovaných kariet, ktoré sa dnes ponúkajú, môže byť platba kartou pre cestovateľov veľmi pohodlným spôsobom nakupovania.

Zákazníci, ktorí používajú platobné karty v zahraničí si spravidla užívajú jednoduchosť transakcie pomocou jednej karty namiesto narábania s niekoľkými druhmi meny. Okrem toho platba kartou v zahraničí často ponúka lepší konverzný kurz ako iné dostupné možnosti, ako sú šeky či výmena hotovosti.

Hoci sa hotovosť často zdá ako najprirodzenejší spôsob platenia nákupov pri cestovaní do zahraničia, väčšina obchodníkov uprednostňuje možnosť platby kartou z dôvodu menšieho rizika podvodu alebo krádeže.

Zákazníci aj maloobchodníci profitujú z väčšej bezpečnosti získanej prostredníctvom platobných kariet, pretože transakcie sa rýchlo sledujú a akékoľvek nesprávne poplatky možno okamžite napadnúť.

Popri tom, že ide o bezpečný spôsob platenia, určité pohodlie spojené s platbou kartou v zahraničí často funguje oboma smermi. Obchodníci budú mať prístup k včasnému výberu hotovosti a efektívnejšiemu zákazníckemu servisu pre svojich zákazníkov.

Treba však poznamenať, že pohodlie platby kartou má svoju cenu v podobe poplatkov za služby a medzinárodné transakcie.

Vďaka výhodám, ktoré prináša pohodlie a bezpečnosť, nie je prekvapením, že platba kartou sa stáva čoraz obľúbenejšou medzi cestujúcimi, ktorí chcú nakupovať v zahraničí.

Všetko, od zníženia rizika podvodu až po pridanú odmenu v podobe špeciálnych zliav, robí z platby kartou v zahraničí skvelú možnosť pre zákazníkov, ktorí si chcú uľahčiť cestovanie.

Konverzný kurz alebo výmena meny

Konverzný kurz meny je kurz, za ktorý je možné vymeniť menu za inú menu. Používa sa na prepočet hodnoty tovaru a služieb medzi rôznymi krajinami.

Konverzný kurz meny sa zvyčajne vyjadruje ako hodnota vo vzťahu k mene základnej krajiny. Napríklad výmenný kurz medzi americkým dolárom a eurom môže byť vyjadrený ako násobok amerického dolára. V tomto prípade 1 euro = 1,15 USD.

Menové konverzné kurzy sa určujú na svetovom trhu a neustále sa menia. Ovplyvňuje ich množstvo faktorov vrátane:

  • hospodárskej a politickej nestability
  • opatrení centrálnych bánk
  • medzinárodné obchodné dohody

Menový konverzný kurz možno použiť na výpočet ceny tovaru alebo služby pri výmene medzi rôznymi krajinami. Pomáha zabezpečiť, aby cena tovaru bola spravodlivá pre predávajúceho aj kupujúceho.

Na prepočet meny slúžia kurzové kalkulačky

Konverzný kurz meny je výmenný kurz medzi dvoma rôznymi menami. Je to kurz, za ktorý možno vymeniť jednu menu za druhú. Kurz sa určuje na základe dopytu a ponuky jednotlivých mien. Konverzný kurz sa používa na určenie hodnoty jednej meny v porovnaní s inou menou.

Najbežnejším konverzným kurzom meny je výmenný kurz. Je to kurz, za ktorý možno vymeniť menu jednej krajiny za inú. Napríklad pri výmene amerických dolárov za eurá je výmenný kurz množstvo eur, ktoré človek dostane za americké doláre.

Pri cestovaní do zahraničia je dôležité zohľadniť výmenný kurz. Tento kurz sa pravidelne mení, preto je dôležité pred nákupom skontrolovať aktuálny kurz. Kurz sa môže líšiť aj v závislosti od typu meny, ktorú vymieňate.

Konverzný kurz meny možno použiť aj na porovnanie cien rôznych položiek v rôznych krajinách. Znalosť kurzu môže pomôcť určiť, či je nákup v jednej krajine cenovo výhodnejší ako v inej.

Kurzové lístky mávajú banky zverejnené na svojich weboch. Napríklad VUB kurzy sú zverejnené pre devízový aj valutový nákup.

Treba však pamätať na to, že kurz meny sa každý deň mení. VUB kurzy aktuálne na daný deň sú zverejnené na stránke banky aj s menovou kalkulačkou, kde možno jednoducho spraviť prepočet meny napríklad z eura na českú korunu (eur-cz) a naopak.

Celkovo je konverzný kurz meny dôležitým faktorom pri prepočte meny alebo pri nákupoch v rôznych krajinách. Pred uskutočnením akejkoľvek transakcie je dôležité poznať aktuálny kurz.

Konvertor mien

Konvertor mien je online nástroj – akási internetová kalkulačka, ktorá umožňuje prevod jednej meny na inú. Je to dôležité pri medzinárodných obchodných transakciách, ktoré je potrebné realizovať v rôznych menách.

Pomocou konvertora mien možno ľahko vypočítať výmenné kurzy medzi rôznymi menami a určiť, akú hodnotu majú peniaze v rôznych krajinách.

V najjednoduchšej podobe sa konvertor mien zvyčajne skladá z:

  • textového poľa, ktoré od používateľa požaduje vstupné údaje, napríklad eur-cz
  • má tiež možnosť požiadať o konkrétny výmenný kurz, ktorý používatelia hľadajú – napríklad trhové kurzy v reálnom čase, priemerný výmenný kurz alebo kurzy za konkrétny deň
  • keď používateľ zadá príslušné informácie a klikne na tlačidlo „konvertovať“, prevodník mien zobrazí výsledky vo forme grafu alebo tabuľky. Bude obsahovať zadanú vstupnú menu a zvolenú výstupnú menu

Konvertor mien je dostupný aj online.

Prepočet meny sa uskutoční podľa kurzového lístku Európskej centrálnej banky platného pre daný deň. Konvertor mien obsahuje rôzne svetové meny, konverzný kurz sa každý deň mení.

Hovorí to o sile jednej meny oproti druhej. Napríklad ak je euro slabšie oproti zahraničnej mene, pri prepočte meny za jedno euro dostane človek menej zahraničnej meny.

Zameniť peniaze za zahraničnú menu treba v krajinách, kde sa neplatí našou menou, teda eurom. Napríklad v Českej republike sa platí českou korunou, do Maďarska sa treba vybaviť forintami, do Ameriky treba doláre.

Konvertor mien poslúži aj pri cestách na dovolenku do krajín, kde sa neplatí eurom.

Ako bezpečne platiť kartou v zahraničí

V súčasnosti sú platobné karty preferovaným spôsobom platby pre cestujúcich, ktorí cestujú do zahraničia. Platba kartou je síce pohodlná, ale pri cestovaní do zahraničia si treba uvedomiť aj riziká. Platobná karta totiž môže byť náchylnejšia na podvody.

Tu je niekoľko tipov ako bezpečne vykonávať platbu kartou v zahraničí:

  • Pred cestou do zahraničia si treba skontrolovať, či krajina, ktorú sa cestovateľ chystá navštíviť akceptuje jeho platobnú kartu.
  • Pomôže, ak klient banke oznámi, do ktorej krajiny cestuje, ako dlho sa tam zdrží a ako bude platiť. Pomôže to znížiť pravdepodobnosť zablokovania platobnej karty z dôvodu podozrivej aktivity.
  • Odporúča sa vykonať výber z bankomatu označeného logom banky alebo kartovej siete, ktorú cestovateľ využíva.
  • Nikomu neposkytovať svoj PIN kód.
  • Hotovosť si treba odložiť na bezpečnom mieste.
  • Treba používať karty s čipom – táto technológia je zvyčajne bezpečnejšia ako karty s magnetickým prúžkom, pretože čip zabraňuje nezákonnému prístupu.
  • Pozor na skimmovacie zariadenia používané na kopírovanie informácií o kreditnej karte – môžu sa nachádzať na bankomatoch, termináloch na predajných miestach alebo na akomkoľvek mieste, kde sa využíva platba kartou.
  • Nikdy nenechávať platobnú kartu bez dozoru.
  • Treba venovať pozornosť akýmkoľvek podozrivým transakciám a v prípade podozrenia na podvod okamžite upozorniť svoju banku.

Dodržiavanie týchto tipov môže prispieť k zabezpečeniu platieb počas cestovania v zahraničí.

Poplatky za výber z bankomatu v zahraničí

Pri cestách, či už pracovných alebo dovolenkových, sa nedá vyhnúť plateniu v zahraničí. Ako s výberom z bankomatu, tak aj s platbou kartou v zahraničí môžu byť spojené rôzne poplatky. Účtujú si ich jednak banky, ale napríklad aj poskytovatelia služieb.

Pred vycestovaním do zahraničia treba možné poplatky vopred overiť. Tie, ktoré účtujú banky bývajú zverejnené v ich cenníkoch.

Napríklad Slovenská sporiteľňa (SLSP) poplatky za platbu kartou alebo výber z bankomatu v zahraničí účtuje vo výške 2 percentá, ale maximálne si zaúčtuje 3 eurá.

Ako píše banka na svojom webe, pri platbách kartou od SLSP sa používa v zahraničí kurz spoločnosti Visa, ktorý je odlišný ako konverzný kurz na webe banky, avšak je výhodnejší ako kurz v zmenárňach pri výmene hotovosti.

Aj výber z bankomatu môže byť spojený s rôznymi poplatkami, a to aj výbery či platby v eurozóne. SLSP poplatky za platby kartou či výbery z bankomatu v eurozóne má banka zverejnené vo svojom sadzobníku poplatkov a odvíjajú sa od typu účtu a platobnej karty.

S Tatra bankou možno platiť aj mobilom

Jednoduchým a veľmi praktickým spôsobom ako platiť bezkontaktne aj v zahraničí je platba mobilomTatra banka platbu mobilom na Slovensko priniesla pred rokmi ako prvá. Kým vtedy na takúto platbu bolo potrebné prídavné zariadenie, dnes už stačí jednoduchá mobilná aplikácia.

Výhody Tatra banka platby mobilom:

  • komfort – mobil nahradí aj viacero platobných kariet, ktoré možno nahrať do digitálnej peňaženky
  • bezpečnosť – citlivé údaje o karte sú počas platby cez mobil šifrované a nahrádza ich biometria alebo unikátny kód
  • netreba čakať na plastovú kartu – pri výmene či strate karty v čase, kým príde karta poštou alebo do pobočky, možno ďalej platiť mobilom

Tatra banka platbu mobilom ponúka k svojim účtom či kreditnej karte a jednoducho ju možno nájsť v mobilnej aplikácii banky.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang