Prevádzkareň – povinnosti živnostníka pri otvorení, ohlásenie na mestskom úrade

prevadzkaren

Prevádzkareň je základným pilierom pre väčšinu podnikateľov. Práve tu je miesto, kde sa spája ponuka s dopytom. Pritom nie je podstatné, či ide o malý obchod alebo väčšiu reštauráciu, vo všetkých prípadoch si vyžaduje výborné plánovanie, rozumné riadenie a orientáciu na zákazníka. Správny chod v prevádzkarni má dôležitý vplyv na zákazníkov a ich spokojnosť a s tým súvisí aj celkový úspech podnikania.


Obsah článku


V každom prípade kvalitné služby a produkty nepostačujú na riadenie úspešnej firmy. Každá prevádzkareň musí dodržiavať platné zákony a predpisy. Aké sú teda povinnosti živnostníka a podnikateľa, ak chce otvoriť prevádzku a čo všetko musí vykonať a nahlásiť ešte pred jej samotným otvorením?

Aké sú povinnosti živnostníka pri otvorení prevádzky?

Povinnosti živnostníka pri otvorení prevádzky zahŕňajú viaceré administratívne kroky, ktoré sú nevyhnutné pre to, aby prevádzka fungovala legálne a poskytovala svoje služby zákazníkom. Čo všetko by teda mal živnostník vykonať a na čo nesmie zabudnúť?

1. Nájdenie vhodného priestoru

Hľadanie vhodného priestoru pre prevádzkareň je kľúčové. Dôležité je, aby bol priestor postavený v súlade so stavebnými predpismi a takisto musí byť v stavebnom povolení schválený na daný spôsob využívania. Na iné účely sa stavba a priestor nesmie používať. Ak je priestor, o ktorý má záujem podnikateľ, schválený na iný účel, ten sa dá dodatočne zmeniť.

2. Získanie povolenia od hygieny

Získanie povolenia od hygieny alebo regionálneho úradu zdravotníctva je takisto ďalšou povinnosťou živnostníka pri otvorení prevádzky. Aby si túto povinnosť splnil, musí podnikateľ podať návrh na vydanie súhlasu s uvedením priestorov do prevádzky. K vyplnenému formuláru sa prikladá aj príloha, teda doklad stavebného úradu o užívaní stavby na daný účel, ako aj doklad, ktorý preukazuje, že živnostník má právo používať priestory. Regionálny úrad má lehotu 30 dní na stanovenie rozhodnutia.

3. Nahlásenie prevádzky na živnostenskom úrade a obci

Podnikateľ by nemal zabudnúť ani na oznámenie o zriadení prevádzkarne živnostenskému úradu a obci, kde sa prevádzkareň nachádza. Tieto kroky sú jednoduchšie, nakoľko sa nevyžaduje vyjadrenie týchto inštitúcií.

Oznámenie živnostenskému úradu je možné uskutočniť už pri zakladaní živnosti, kedy sa vo formulári uvedie adresa prevádzkarne. Ak ju podnikateľ v tom čase ešte nemá, môže tak urobiť dodatočne.

Oznámenie musí byť uskutočnené v obci, kde sa prevádzka nachádza, ak to obec vyžaduje.

4. Označenie prevádzky a prevádzkový poriadok

Podnikateľ má takisto povinnosť uviesť obchodné meno, miesto podnikania, celé meno osoby, ktorá je zodpovedná za prevádzku a otváracie hodiny na jasne viditeľnom mieste. Niektoré vymedzené prevádzky, podľa zákona č. 355/2007 Z. z., majú povinnosť vypracovať aj prevádzkový poriadok.

Otvorenie prevádzky je vždy spojené s povinnosťami živnostníka, ktoré sú nevyhnutné, aby prevádzkareň fungovala legálne. Je preto dôležité zodpovedne sa pripraviť a venovať dostatočný čas každému jednému kroku, ktorý je potrebný pre uvedenie do činnosti daného podniku alebo zariadenia.

Ohlásenie prevádzky na mestskom úrade

Ohlásenie prevádzky na mestskom úrade nie je vždy povinnosťou. Závisí to od toho, či to obec vyžaduje alebo nie. Ak to obec vyžaduje, je potrebné sa informovať na mestskom úrade, aké dokumenty sú k tomu potrebné a čo treba vyplniť. Každá obec môže mať iné formuláre a iné požiadavky.

Ak obec vyžaduje ohlásenie prevádzky na mestskom úrade, je tak potrebné urobiť ešte pred jej otvorením, pritom nezáleží na tom či ide o obchod, služby alebo výrobnú činnosť. To platí aj v čase, keď podnikateľ mení sídlo prevádzky, prípadne otvára ďalšiu.

Aký je postup ohlásenia prevádzky?

Postup ohlásenia prevádzky je v každej obci odlišný, vo všeobecnosti však môžu byť potrebné nasledujúce kroky:

  1. Pripraviť si potrebné dokumenty
    • Doklad o vlastníctve alebo užívaní priestorov (napr. nájomná zmluva).
    • Výpis zo živnostenského registra.
    • Informácie o charaktere činnosti, ktorá sa v prevádzke bude vykonávať.
  2. Podať žiadosť
    Vyplniť formulár na ohlásenie prevádzky, ktorý sa zvyčajne nachádza na webovej stránke príslušného úradu alebo priamo na mieste. V žiadosti je potrebné uviesť adresu prevádzky, druh činnosti a kontaktné údaje.

Po úspešnom ohlásení prevádzky ju môže živnostník otvoriť, avšak iba vtedy, ak splnil všetky ostatné zákonné požiadavky. Ak by prevádzka nebola riadne ohlásená, podnikateľ môže dostať pokutu, ako aj obmedzenie vykonávania činnosti.

Označenie prevádzky

Označenie prevádzky je povinnosťou podnikateľa a musí byť jasné a viditeľné. Malo by informovať o existencii prevádzky a obsahovať informácie o zodpovedných osobách.

Označenie prevádzky je dôležité kvôli:

  1. Identifikácii podnikania
    Zákazníci musia vedieť, čo ponúka prevádzka a na koho sa obrátiť v prípade nejasností a problémov.
  2. Súlad s predpismi
    Zákon vyžaduje, aby podniky boli správne označené. Teda aby mali zobrazený názov a ostatné identifikačné údaje.

Aké sú pravidlá pre označenie prevádzky?

Pri označení prevádzky je dôležite spĺňať základné kritériá:

  1. Viditeľnosť
    Označenie prevádzky musí byť dostatočne viditeľné z vonkajšej strany. Malo by byť umiestnené na mieste, ktoré je pre zákazníkov ľahko prístupné a čitateľné.
  2. Presnosť informácií
    Všetky údaje musia byť presné a zodpovedať tým, ktoré sú uvedené v obchodnom alebo živnostenskom registri.
Ak dôjde k zmene názvu prevádzky, zmení sa jej druh činnosti, prípadne sa zmení zodpovedná osoba alebo dôjde k akýmkoľvek ďalším zmenám, ktoré majú vplyv na jej označenie, mali by sa čo najskôr aktualizovať.

V prípade, že si prevádzkovateľ nesplní povinnosti a neoznačí svoju prevádzku správne, môže dostať pokutu. Jej výška sa môže líšiť podľa závažnosti, ako aj od miesta, kde podnik pôsobí.

Kde sa dozvedieť všetko o živnosti?

Ak chce záujemca vedieť všetko o živnosti na Slovensku, existuje viacero zdrojov, vďaka ktorým si môže pomôcť.

1. Úrad pre živnostenské podnikanie

Všetko o živnosti povedia na živnostenskom úrade a zaujímavé informácie je možné dozvedieť sa aj zo stránky Ministerstva vnútra, ktorá ponúka komplexné informácie o živnostenskom podnikaní.

2. Portál Slovensko.sk

Na portáli Slovensko.sk sa nachádzajú elektronické služby pre živnostníkov. Vďaka nemu je možné

  • registrovať živnosť
  • meniť údaje v živnostenskom registri

Záujemca však musí mať občiansky preukaz s čipom (eID) na prístup k týmto službám.

3. Online zdroje a články

Webový portál podnikajte.sk ponúka množstvo článkov a informácií, ako si založiť živnosť, povinnosti, ktoré je potrebné splniť, ako aj ďalšie zaujímavé tipy na podnikanie.

Založiť a prevádzkovať živnosť nemusí byť zložité. Ak má človek nápad na vhodné podnikanie, menšia administratíva postačí. Dôležité je byť zodpovedný a nepremeškať žiadny dôležitý termín, riadiť sa zákonmi a v prípade pochybností konzultovať s odborníkmi, aby sa predišlo zbytočným problémom.

Prevádzkareň SK

Prevadzkaren.sk je e-shop, ktorý sa zaoberá tovarom pre rôzne oblasti života. V tomto obchode sa nachádza všetko, čo človek potrebuje na jednom mieste. Ak teda podnikateľ potrebuje vybaviť svoju kanceláriu alebo prevádzku rôznym sortimentom a doplnkami, tu sú k dispozícii výrobky pre všelijaké profesie.

V e-shope Prevadzkaren.sk sa nachádza množstvo kategórií, z ktorých je možné si vybrať:

  1. Domácnosť
    • bytové doplnky
    • elektro
    • nábytok do domácnosti
  2. AUTO-MOTO
    • autochladničky
    • čistenie a údržba auta
    • doplnky do auta
  3. Dieľňa a stavba
    • ručné náradie
    • pneumatické náradie
    • dielenské vozíky
  4. Deti
    • hračky
    • spoločenské hry
    • detské vozidlá

Dôvodov, prečo nakupovať na prevadzkaren.sk, je niekoľko. Medzi nimi je možné spomenúť kvalitu produktov, ako aj ich dostupnosť. E-shop je takisto rozdelený do prehľadných kategórií, vďaka čomu je nákup jednoduchý.

Objednávky sú doručované rýchlo, takže zákazník na ne nemusí dlho čakať. Prevadzkaren.sk takisto ponúka spoľahlivý zákaznícky servis, vďaka ktorému je zákazník sprevádzaný v čase pochybností alebo ak má nejaké otázky.

Prevadzkaren.sk je ideálnym miestom na nákup vecí potrebných pre podnikanie, a to v akomkoľvek sektore. Keďže ponúka široký sortiment a výhodné ceny, získal si dôveru mnohých zákazníkov.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2025 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang