Ako prežiť skúškové obdobie

skúškové obdobie

Treba to brať vážne, to áno. Avšak netreba zabúdať, že vysoká škola je rozhodnutie každého študenta a je len na ňom, ako so štúdiom naloží. Zdravá dávka strachu môže mať povzbudzujúci efekt, no ak stres paralyzuje študenta a nemôže sa pre neho poriadne pripraviť na skúšku, musí sa ho naučiť ovládať.

Treba dýchať. Dať si niečo chutné. Prejsť sa. Vyvetrať miestnosť. Alebo miestnosť zmeniť. A uvedomiť si, že človek to dokáže!

Netreba vymýšľať, že na toto človek nemáš čas!
Každá z tých aktivít je podstatná na ceste za úspechom.

Netreba vynechávať jedlá. Treba raňajkovať (aj keby to malo byť o dvanástej, nikdy netreba povedať nie krásnej miske s jogurtom a ovocím či obloženému chlebíku!), treba obedovať, večerať.

Je potrebné sa stravovať ako normálny človek. Ak nie je čas navariť, treba poprosiť mamku/sestru alebo si jedlo objednať, avšak určite nemôže študent žiť na cukríkoch, kofole a rožkoch z predvčera.

Určite sa odporúča jesť čo najmenej hlúpostí.

Nezabúdať tiež na tekutiny. Mať na stole veľký pohár vody, po vypití ho hneď znova naplniť.

Takisto pravidelné cvičenie nielen zníži výčitky za balíček chrumiek, avšak má niekoľko ďalších pozitívnych účinkov.

Konečne bude študent robiť niečo iné ako sa krčiť nad tou hlúpou knihou. Potom sa lepšie opäť sústredí. Urobí niečo dobré pre svoje telo a ono ho za to bude viac poslúchať.

Prekrví si mozog (tá časť tela, ktorej dáva zabrať monitormi, kofeínom a vzorcami).

Vôbec nie je potrebné ísť do fitka. Stačí hoc aj 7-10 minút denne. Odporúča sa cvičiť po približne polovici dňa stráveného nad učením.

Netreba zanedbávať spánok! Čo z toho, keď sa človek učí 23 hodín keď a) nevstane na skúšku, b) omdlie počas skúšky alebo c) bude príliš unavený?

Treba si dopriať minimálne šesť až osem hodín spánku. Ak je to potrebné, treba si pospať aj počas dňa, no nedovoliť, aby to bolo viac ako hodina – riskuje sa tým, že už sa k učeniu študent v ten deň nevráti.

Plánovať (no nepreplánovať!)

Dobrý bojovník má dobrú stratégiu. Treba mať teda prehľad o každej skúške – dátum, spôsob, náročnosť, obsah a podľa tohto si rozložiť učenie.

Mať časovú zálohu, začať sa učiť o týždeň skôr než je to potrebné. Takto sa neriskuje, ak človeku niečo do toho príde.

Využívať svoj čas múdro. Skúsiť si vložiť čo najviac učenia na rovnakú časť dňa, aby sa vytvoril neprerušený blok venovaný štúdiu.

Učiť sa s prestávkami. Odporúčame 25-minútové intervaly s 5 minútovými prestávkami.

Rozdeliť si učivo na kratšie logické celky. Nevzdávať sa, kým sa nedokončí jeden celok (aj keď to trvá 28minút miesto dvadsiatichpiatich).

Ak je študent pozadu s plánom, netreba zúfať, neškrtať, len pracovať. Nemusí sa preplánovať. Nemusí urobiť ten daný počet kapitol. Ak urobí menej, no dôkladne, je to len dobré! Ak stihne viac, treba to využiť.

Pracovať!

Byť efektívny. Nepoľavovať, nevzdávať sa, neodkladať to na neskôr, nezapínať si youtube a byť usilovný. Ovocie sa dostaví.

Ak má študent problém sústrediť sa, treba zistiť, čo mu odvádza pozornosť a zbaviť sa toho.

Mať pri počítači/na stole prázdny papier na ktorý si zapíše všetko, čo ho vyrušuje – náhle spomenutie si na niečo absolútne nepodstatné pre jeho štúdium, webstránka, pes, kvetináč, hluk chladničky, jasné svetlo – čokoľvek, treba si to zapisovať.

Jednak si tú myšlienku odloží na neskôr a nemusí sa ňou hneď zaoberať, zároveň zistí, čo mu odvádza pozornosť a môže tieto vnemy eliminovať.

Ak je študent unavený, treba skúsiť niekoľko vecí. Napiť sa. Natiahnúť sa. Dať si ten sedemminútový workout. 

Ak nič nezaberie, ľahnúť si na pol hodinu. Náš tip je dať si tesne predtým riadne espresso, účinok sa totižto zvyčajne dostaví po 20-30 minútach, dovtedy si študent oddýchne a zvládne dve muchy jednou ranou.

Odmeniť sa

Za každý úspešný deň sa treba odmeniť. Medzi obľúbené odmeny môže patriť návšteva kaderníka, tabuľka čokolády (alebo aj dve!), balíček JoJo, ďalšia časť seriálu či dokonca (po úspešných dvoch-troch dňoch) aj pol dňa oddychu, stráveného s blízkymi!

Nech je to čokoľvek, odmeny študenta nakopnú a motivujú k ďalšej práci.
Avšak, všetko s mierou!

Ak sa začne odmeňovať za každú naučenú vetu, najmä ak študentova preferovaná forma odmeny je voľný čas, nikam sa nedopracuje. Netreba zabúdať, konečnou odmenou bude koniec tohto mučenia!

Skúšobné obdobie pre pracujúceho človeka

Skúšobné obdobie môže byť veľmi stresujúce obdobie. Ak má človek novú prácu a čaká na skúšobné obdobie, môže mať obavy, či sa mu podarí prežiť. Avšak skúšobné obdobie nemusí byť stresujúce, môže to byť aj motivujúce.

Tu je niekoľko tipov, ako prežiť skúšobné obdobie a dosiahnuť úspech.

1. Získať čo najviac informácií. Keď sa dostane do novej práce, je dôležité, aby sa uistil, že si je vedomý všetkých potrebných informácií o účele, zodpovednostiach a cieľoch. Vypýtať si od svojho nadriadeného čo najviac informácií o svojej úlohe a o očakávaných výsledkoch.

2. Nastaviť si reálne ciele. Skúšobné obdobie je čas na stanovenie cieľov. Je dôležité, aby si študent stanovil ciele, ktoré sú dostupné a reálne dosiahnuteľné. Uistiť sa, že sú to konkrétne ciele, ktoré sú merateľné.

3. Udržiavať si dobrú komunikáciu. Je veľmi dôležité mať dobré vzťahy s kolegami a nadriadenými. Udržiavať si otvorenú komunikáciu s nimi a uistiť sa, že dobre počúva a reaguje na ich požiadavky.

4. Využiť každú príležitosť v skúšobnom období, aby sa naučil nové veci a zvýšil svoje schopnosti. Skúšobné obdobie je dobrý čas na to, aby sa naučil nové veci a ukázal svoje schopnosti.

5. Vyhnúť sa strachu. Kľúčom k prežitiu skúšobného obdobia je, aby sa študent vyhol strachu z toho, čo sa môže stať. Ak je vystavený strachu, môže mať problém sústrediť sa na svoju prácu. Uistiť sa, že si je vedomý svojich schopností a že si je istý, čo dokáže.

6. Udržovať si pozitívny postoj pretože to mu pomôže prežiť skúšobné obdobie. Stále sa snažiť učiť a zlepšovať sa. Uistiť sa, že sa snaží vykonať čo najlepšiu prácu a že si uvedomuje, aké výzvy môže stretnúť.

Skúšobné obdobie môže byť stresujúce, ak sa však bude držať týchto tipov, môže sa cítiť oveľa lepšie a prežiť ho s úspechom. Dôležité je, aby si stanovil reálne ciele, udržiaval si dobrý postoj a využíval každú príležitosť na to, aby sa naučil nové veci.

Efektívne učenie v skúšobnom období

Učenie v skúšobnom období je pre mnohých študentov stresujúce a často sa sťažujú na nedostatok času na prípravu. Nie je to však nevyhnutne pravda. Ak sa študent bude riadiť týmito jednoduchými krokmi, môže sa efektívnejšie učiť a zvýšiť svoje šance na úspech.

1. Urobiť si plán. Najdôležitejšou vecou je stanovenie cieľov a vypracovanie plánu. Vytvoriť si zoznam všetkých skúšok, ktoré musí absolvovať, a nastaviť si ciele pre každú skúšku. Nastaviť si krátkodobé a dlhodobé ciele a prispôsobiť si plán podľa toho.

2. Získať dostatok spánku. Uistiť sa, že bude mať dostatok spánku, aby bol dostatočne odpočinutý. Spánok je dôležitý pre udržanie sústredenia a dobrého výkonu.

3. Vyhýbať sa rozptýleniu. Ak je to možné, vyhýbať sa rozptýleniam, ako je sociálne médium, televízia alebo iné digitálne aktivity. Ak je to možné, zmeniť svoje prostredie, aby sa mohol sústrediť na učenie.

4. Nezabudnúť si odpočinúť. Učenie môže byť náročné a stresujúce. Nezabudnúť si preto občas odpočinúť. Študent si môže dať krátku prechádzku, prečítať knihu alebo sa vyhýbať aktivitám, ktoré ho priťahujú.

5. Učiť sa s partiou. Učenie sústredené na skupinu je skvelou cestou, ako skĺbiť zábavu s učením. Učenie s partiou pomôže študentovi rozvíjať schopnosti spolupráce a buduje vášeň pre učenie.

6. Učiť sa prakticky. Snažiť sa učiť tak prakticky, ako je to možné. Vyskúšať si, ako by mal študent odpovedať na otázky, ktoré by mohli byť kladené na skúške, a skúšať si aplikovať to, čo sa naučil.

7. Vyhľadať pomoc. Ak má študent akékoľvek otázky ohľadom toho, čo sa naučil alebo ak má problém s učením, vždy sa treba obrátiť na svojho učiteľa alebo iného odborníka na pomoc.

Učenie v skúšobnom období môže byť stresujúce, avšak ak bude študent postupovať podľa týchto krokov, môže sa efektívnejšie učiť a zvýšiť svoje šance na úspech.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang