Sprievodný list – ako napísať, vzor k žiadosti o zamestnanie 2024

Sprievodný list predstavuje písomnosť, ktorá má určitú oficiálnu úlohu. Obvykle sprevádza inú vec, najčastejšie je to životopis alebo žiadosť o zamestnanie. Sprievodný list informuje/vysvetľuje prečo, je táto iná vec doručovaná. Ako napísať sprievodný list? Čomu sa v sprievodnom liste vyvarovať?

Sprievodný list má špecifickú formu. Môže byť doručovaný v bežnej tlačovej alebo v elektronickej forme. Obsah a formát sprievodného listu sa môže líšiť podľa jeho použitia a konkrétneho účelu.

Kľúčové informácie článku

Sprievodný list je oficiálny dokument, ktorý sprevádza životopis a vysvetľuje, prečo kandidát žiada o konkrétnu pozíciu, čím predstavuje svoje zručnosti a kvalifikácie, a zvyšuje šance na pohovor.

Obsahuje hlavičku s kontaktnými údajmi, dátum, úvod s informáciou o pozícii a zdroji inzerátu, hlavnú časť s predstavením zručností a kvalifikácií, záver s vyjadrením záujmu o pohovor a podpis.

Mal by byť stručný, štruktúrovaný do krátkych odsekov, a pozitívne ladený. Je dôležité vyvarovať sa pravopisným chybám a dlhým súvetiam, a prispôsobiť list konkrétnej pozícii a firme.

Význam sprievodného listu

Sprievodný list je dokument, ktorý sprevádza životopis a posiela sa potenciálnemu zamestnávateľovi. Poskytuje personalizované predstavenie zamestnávateľovi s vysvetlením, prečo má kandidát záujem o danú pozíciu a prečo sa na danú pozíciu hodí.

Sprievodný list umožňuje predviesť zručnosti kandidáta, kvalifikáciu a skúsenosti, vďaka ktorým sa odlišuje od ostatných kandidátov. Poskytuje tiež príležitosť vyriešiť akékoľvek medzery v životopise alebo vysvetliť akékoľvek zmeny v kariére.

Dobre napísaný sprievodný list môže upútať pozornosť zamestnávateľa a prinútiť ho dozvedieť sa o kandidátovi viac, čo v konečnom dôsledku zvýši jeho šance na pozvanie na pohovor.

Obsah a štruktúra sprievodného listu

Tak ako každý oficiálny dokument, sprievodný list by mal obsahovať označenie adresáta, dátum a podpis. To sú tri z hlavných bodov, ktoré sú zásadné nielen pri písaní sprievodného listu, ale akéhokoľvek oficiálneho dokumentu.

Odporúča sa taktiež v úvode uviesť stručný obsah listu v podobe “Vec: sprievodný list k..”

V závislosti od účelu, na ktorý je konkrétny sprievodný list určený, je dôležité vhodne osloviť adresáta, ktorému je sprievodný list určený. Po vhodnom oslovení – Vážený/á pán/pani, nasleduje obsah listu.

Štruktúru sprievodného listu možno zhrnúť do nasledujúcich bodov:

  1. hlavička a kontaktné údaje o odosielateľovi a následne o prijímateľovi
  2. dátum, kedy bol sprievodný list napísaný
  3. úvodný paragraf s oznamom, na akú pozíciu sa kandidát hlási a prečo, ako aj kde inzerát našiel
  4. hlavná časť, ktorá slúži na stručné predstavenie zručností a kvalifikácií
  5. záverečný paragraf, kde možno vyjadriť ochotu zúčastniť sa na osobnom pohovore
  6. podpis

Sprievodný list má za úlohu informovať adresáta, prečo mu bol konkrétny list poslaný.

Ako by nemal vyzerať sprievodný list?

Sprievodný list má svoju určitú formu, ktorú treba pri jeho písaní nasledovať. Sprievodný list by určite nemal vyzerať nasledovne:

Dobrý deň!

Mám záujem o Vami ponúkanú pracovnú pozíciu. Posielam svoj životopis a motivačný list.

Ďakujem.

S pozdravom, 

Jana Mrkvičková

Posielanie sprievodného listu spolu so životopisom môže byť veľmi užitočné pri hľadaní práce.

Písanie efektívneho sprievodného listu k žiadosti o zamestnanie

Spísanie sprievodného listu nie je vždy úplne jednoduchou záležitosťou. Je potrebné dodržať určité pravidlá:

  • Samotný text sprievodného listu by mal začať vhodným oslovením. Dokumenty by mali byť adresované konkrétnej osobe, ktorá je uvedená ako kontaktná. 
  • Text by mal byť stručný a napísaný v krátkych odsekoch
  • Kandidát by mal zdôrazniť súvis medzi ním a jeho schopnosťami a danou pozíciou. 
  • Dôležité je spomenúť aj dôvod prečo sa kandidát uchádza o pozíciu.
  • Naladenie sprievodným listom náborového agenta, aby chcel vedieť o kandidátovi viac, je vždy veľké plus a je to z časti aj cieľ sprievodného listu.

Napísanie dobrého sprievodného listu môže byť kľúčom k získaniu žiadanej pozície.

Sprievodný list – vzor

Jana Nováková
Ulica 123/45
123 45 Mesto
Telefón: 0123 456 789
E-mail: jan.novak@mail.com

Mgr. Jana Kováčová
HR Manager
Firma s.r.o.
Ulica 678/90
123 45 Mesto

[dátum]

Vec: Sprievodný list k žiadosti o zamestnanie

Vážená pani Kováčová,

s veľkým záujmom som sa dozvedela o voľnej pracovnej pozícii v spoločnosti ….. . Rada by som sa o túto pracovnú pozíciu uchádzala. S mojimi skúsenosťami a kvalifikáciou si myslím, že by som bola vhodnou kandidátkou pre ponúkanú pozíciu.

Svoje štúdium som zasvätila anglickému jazyku a s jeho výučbou mám už 5 ročné skúsenosti. V predchádzajúcej práci som získala zručnosti a schopnosti ako učiť anglický jazyk deti v predškolskom veku a taktiež som získala certifikát z anglického jazyka na úrovni C2. Som schopná pracovať pod tlakom a viem dodržiavať stanovené termíny. Veľmi rada by som sa prispôsobila novému prostrediu a získala nové skúsenosti.

Som presvedčená, že by som bola prínosom pre Vašu spoločnosť. Chcela by som Vám dokázať, že spoločne dokážeme dosiahnuť ďalšie úspechy. V prípade záujmu, by som sa tešila na príležitosť osobného stretnutia, aby som Vám mohla predstaviť svoje skúsenosti, schopnosti a kvalifikáciu bližšie.

V prílohe posielam svoj životopis. Ďakujem za Váš čas. V prípade akýchkoľvek otázok som k dispozícii.

S pozdravom,
Jana Nováková

Čomu sa vyvarovať pri písaní sprievodného listu?

Keďže sprievodný list predstavuje oficiálny dokument, každý kandidát by sa mal vo svojom liste vyvarovať pravopisným chybám. Ak kandidát úplne nerozumie štylistike, to až tak nevadí ako pravopisné chyby v texte. Tie robia vždy prvý dojem a nie ten dobrý. 

Ďalej by sa mal kandidát o pracovnú pozíciu vyvarovať zbytočne dlhým súvetiam. Text listu by mal byť, ako už bolo uvedené vyššie, krátky a stručný.

Obsah listu by sa mal niesť v pozitívnom nádychu a odporúča sa vyvarovať záporným slovám, ktoré sa začínajú slovom nie. V prípade, že ide o písanie sprievodného listu k žiadosti o zamestnanie, treba ku každému sprievodnému listu pristupovať individuálne. V liste sa odporúča spomenúť konkrétnu firmu a pozíciu, o ktorú sa kandidát uchádza. 

Pri písaní sprievodného listu je potrebné si dať pozor na jeho štruktúru a na pravopis, tie robia prvý dojem.

Kedy a kde použiť sprievodný list? 

V bežnom živote sa najčastejšie používa sprievodný list k životopisu. V dnešnej dobe sprievodný list predstavuje náležitosť pri hľadaní práce a to spolu s odoslaním CV (curriculum vitae) a motivačného listu. Sprievodný list je pri posielaní CV veľmi žiadúci.

Zamestnávateľ sa v ňom informuje o tom, prečo kandidát životopis posiela, o akú pozíciu má kandidát záujem a taktiež kedy a kde je v prípade záujmu kandidát zastihnuteľný. Ide o prvý kontakt s potenciálnym zamestnávateľom a nezáleží na tom či je kandidát čerstvo po ukončení školy, či hľadá brigádu alebo prácu na plný úväzok.

Sprievodný list by mal byť správne formátovaný, prehľadný a riadne čitateľný.

Sprievodný list a motivačný list – aký je rozdiel?

Oba tieto listy sú oficiálne dokumenty, ktoré sa využívajú najčastejšie pri žiadosti o zamestnanie. Majú za úlohu zaujať náborového agenta konkrétnej spoločnosti a majú ho presvedčiť, že žiadateľ je práve tá osoba, ktorú spoločnosť potrebuje do svojho tímu. Aký je však medzi nimi rozdiel?

Motivačný list je v porovnaní so sprievodným listom dlhší po obsahovej stránke. Motivačný list nevyžadujú všetky pozície. Často sa píše pri úkonoch ako žiadosť o štipendium alebo stáž. Má za úlohu vyzdvihnúť kandidáta a jeho motiváciu/záujem o danú inštitúciu či organizáciu (prípadne školu ak ide o štipendium).

Motivačný list má základnú štruktúru, ktorú sa odporúča nasledovať:

  • Úvod – v úvode by mal byť obsiahnutý dôvod prečo si kandidát vybral danú spoločnosť a prečo si myslí, že by bol pre spoločnosť prospešný.
  • Jadro – nasledujúci odstavec by mal obsahovať opis predchádzajúcich pracovných skúseností a úspechov. Odporúča sa tieto informácie podložiť konkrétnymi číslami.
  • Záver – záver je miesto na odprezentovanie zručností a schopností kandidáta, ktoré sú relevantné pre danú pozíciu. Ak je možné, aj tieto informácie by mali byť podložené číslami.

Sprievodný list je po obsahovej stránke o čosi kratší ako motivačný list. Väčšinou ide o doplnok k posielanému životopisu. Text sprievodného listu sa zväčša píše do tela e-mailu alebo do kolonky s názvom Sprievodný list/text.

Sprievodný list je taktiež dokument, ktorý sa považuje za prvý kontakt s náborovým agentom. Je výstižný a menej formálny ako motivačný list. Sprievodný list by mal napísať každý, kto sa zaujíma o pracovné miesto. 

Dôkladná príprava sprievodného listu je dôležitá

Napísať dobrý sprievodný list nie je med lízať. Každý kto žiada o pracovnú pozíciu by sa mal na túto úlohu dobre pripraviť. Kandidát na pracovnú pozíciu by sa mal uistiť, že jeho sprievodný list je relevantný k pracovnej pozícii, o ktorú žiada, jeho práca je dobre štruktúrovaná a priehľadná.

Avšak nasledovaním vyššie spomenutých tipov a trikov, bude mať človek väčšiu šancu napísať vhodný sprievodný list, čo jednoznačne zvýši jeho šance získať pracovnú pozíciu, o ktorú žiadal alebo vo všeobecnosti v akte hľadania práce.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang