Bulharsko, Taliansko či Egypt, to všetko sú krajiny, ktoré sa považujú skôr za symbol letnej dovolenky. Ako však v týchto a v iných, pre nás exotických krajinách, oslavujú Vianoce?
S americkými zvykmi sme sa už vďaka filmom a ponuke našich obchodov zžili. Starší muž v červenom oblečení, ktorý nosí americkým deťom darčeky do ponožky, sa na nás často pozerá z regálov už v polovici októbra.
Aj v ďalších krajinách sú zvyky mnohokrát výrazne odlišné od našich. Ako by teda vyzerala vianočná cesta okolo sveta?
Austrálčanov navštívi Santa na surfe
Keď sa povie Austrália, väčšine ľudí napadne leto a pláže. V takom duchu vyzerajú u protinožcov aj Vianoce. Ľudia jedia dobroty, sedia na pláži, neskôr príde Santa na surfe alebo na lodi.
Štedrú večeru tvorí morka a po nej slivkový puding ako dezert. Darčeky si ľudia, podobne ako v Amerike a v Británii, dávajú až 25. decembra ráno.
Egypťania spájajú kresťanské a islamské zvyky
Hoci Egypt je typickou islamskou krajinou, aj tu sa nájdu kresťania. Tí však slávia Štedrý deň v januári, tak, ako na Slovensku pravoslávni veriaci. Na večeru jedia rybu. Keďže tam žijú kresťania vedľa moslimov, vianočné zvyky ovplyvňuje aj islam.
Ľudia si preto dávajú pozor, aby ich pri štedrovečernom stole nik nevidel, lebo by ich mohol urieknuť.
Španieli si nevedia predstaviť Vianoce bez lotérie
Dva dni pred Štedrým dňom si rodiny zasadnú k sledovaniu veľkého zlosovania vianočnej lotérie, ktorá má v Španielsku obrovskú tradíciu. Samotný Štedrý deň sa nesie v znamení spevu a tanca.
Tradičné menu tvorí množstvo druhov vyprážaného mäsa, kvalitné vína ale aj cukrovinky. Darčeky si ľudia nájdu šiesteho januára v prútenom košíku.
V Mexiku sa pečie koláč s figúrkou Ježiša
Najmä na dedinách rodiny hrajú príbeh o tom, ako Jozef s Máriou hľadali nocľah. Neskôr sa koná party, kde dospelí popíjajú punč a deti rozbíjajú papierový orech plný sladkostí a orieškov.
24. decembra sa stretáva celá rodina a pozývajú k stolu aj bezdomovcov.
Darčeky si v tento deň dávajú pod stromček iba ľudia, ktorí berú Vianoce komerčnejšie. Podľa tradície si deti nájdu v topánkach dary od troch mudrcov šiesteho januára.
Zároveň rodiny pečú koláč, v ktorom je malá postavička Ježiša. Kto ju zje, ten bude hrať na Hromnice Ježiška.
V Japonsku na Štedrý večer jedia aj KFC
Kresťanstvo v tejto ázijskej krajine nemá veľkú tradíciu. Sviatok berú najmä páry ako príležitosť obdarovávať sa. Ako štedrú večeru jedia múčnik s ovocím a pečené kura, ktoré pokojne môže byť aj z rýchleho občerstvenia.
Hneď 25. decembra všetky vianočné výzdoby a Santovia zmiznú a nahradia ich prípravy na oslavu tradičného japonského Nového roku.
Taliani jedia cestoviny aj na Vianoce
Deti chodia z domu do domu a koledujú už od 17. decembra. Na samotný Štedrý večer idú ľudia na omšu a po nej, ako je pre Talianov typické, celý večer sedia pri stole a pojedajú a popíjajú. Vo väčšine domácností prevládajú ryby a cestoviny.
V Padove, podobne ako v celom Taliansku, dodržiavajú tieto tradície, pričom miestni obyvatelia často zdobia svoje historické námestia a ulice, čím pridávajú vianočnému času v meste jedinečnú atmosféru.
Nesmie chýbať ani tradičná bábovka panettone, ktorá je dostupná aj v slovenských supermarketoch. Darčeky deťom nosí až šiesteho januára čarodejnica Befana.
V Holandsku sa Vianoce začínajú v polovici novembra
Na Slovensku sa často vianočný tovar objavuje už v novembri, v Holandsku je však takýto skorý začiatok Vianoc tradíciou. V druhú novembrovú sobotu holandský Mikuláš, ktorý pochádza zo Španielska, prichádza každoročne do iného prístavu.
Môže tak potešiť všetky deti. Šiesteho decembra si od neho nájdu darčeky a koná sa aj slávnostná večera. Samotný Štedrý deň je skôr časom, kedy je rodina spolu a darčeky v tento deň neriešia.
V Poľsku ochutnávajú z dvanástich jedál
Severne od Slovenska ľudia dodržiavajú pôst veľmi dôsledne. Celodenné zdržiavanie sa jedla si vynahrádzajú, keď pri štedrovečernom stole zjedia dvanásť rôznych chodov.
Tradične si vtedy rodina podáva jednu oblátku s vyobrazením Márie, Jozefa a Ježiša a každý si z nej kúsok odlomí. Nezabúdajú ani na nečakaného hosťa, pre ktorého je tiež prestreté miesto.
Vianoce v Bulharsku sú bez mäsa
Pokiaľ sa pozrieme do pravoslávnej bulharskej rodiny, sviatky slávia, podobne ako Rusi, až na slovenských Troch kráľov. Ostatní však majú Štedrý deň už 24. decembra a deti si nájdu darčeky pod stromčekom na ďalšie ráno.
Štedrovečerné menu tvorí nepárny počet bezmäsitých jedál. Pôst sa končí až na druhý deň a oslavuje sa veľkou zabíjačkou.
Vianoce vo Francúzsku
Vo Francúzsku sa Vianoce tradične slávia od druhej polovice decembra až do druhého januára. Toto obdobie je pre Francúzov veľmi dôležité, pretože sa tu oslavuje sviatok lásky a rodiny.
Toto je čas, keď sa rodiny zhromaždia na večeri, aby si vytvorili spomienky, ktoré budú navždy prežívať.
Vianočná výzdoba je pre Francúzov veľmi dôležitá a väčšina domov je veľmi výrazne vyzdobená počas tohto obdobia. Populárne dekorácie zahŕňajú svetlá, ozdoby a misky s ovocím. Stromček je tiež veľmi populárny, ale všetci Francúzi ho nevyužívajú.
Štedrovečerná večera je veľmi dôležitá v pohostinstve vo Francúzsku. Rodiny spoločne strávia večeru, ktorá zvyčajne zahŕňa vyprážané lososy, foie gras, kapustový šalát, pečené zemiaky a čerstvé ovocie.
Pre niektorých z nich je to tiež čas na prípitok a oslavu. Vianočné sviatky v Francúzsku sa nekončia po Štedrovečernej večeri.
Miestni obyvatelia často využívajú tieto dni na prechádzky po prímestských oblastiach, pretože mnohé ulice sú ozdobené svetlami a vianočnými trhmi, ktoré sú často otvorené.
Navštevovanie francúzskych kostolov je ďalším populárnym spôsobom, ako si uctiť Vianoce. Väčšina cirkví má rozsiahle bohoslužby, ktoré sú k dispozícii pre všetky vekové kategórie.
Na druhý deň Vianoc sa zvyčajne obyvatelia Francúzska stretnú v miestnych parkoch, aby strávili čas spolu a vychutnali si vianočné občerstvenie. Je to tiež čas, keď sa rodiny stretnú, aby si navzájom popriali šťastný Nový rok.
Takže, ako je možné vidieť, Vianoce vo Francúzsku sú veľmi dôležité a spôsob, akým ich obyvatelia slávia, je veľmi zaujímavý. Je to skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi a zároveň si vychutnať všetky zvyky a tradície, ktoré táto krajina má.
Vianoce v Portugalsku
Vianoce sú pre Portugalsko veľmi dôležitou súčasťou roka. Každoročne obyvatelia oslavujú príchod Ježiška s veľkou radosťou. Portugalsko má dlhú tradíciu počas Vianoc, ktorá je založená na starých zvykoch.
Vianočná atmosféra sa začína objavovať už v novembri. V mestách a obciach sa začnú objavovať vianočné trhy a stánky s občerstvením. Obchody sú tiež plné vianočných dekorácií a hudby. Ľudia nosia vianočné šaty a často nosia tradičné klobúky s mašľou.
Vianočné večere sú veľmi dôležitou súčasťou portugalských Vianoc. Všetci členovia rodiny sa stretnú okolo stola a jedia tradičné portugalské jedlá. Často sa jedia aj dary získané od Ježiška. Vianočné sviatky sú tiež veľmi populárne v Portugalsku.
Ľudia vyzdobujú stromy, vytvárajú si vianočné výzdoby a zdobia svoje domy. Tiež chodia na bohoslužby a oslavujú narodenie Ježiša. V noci pred Vianocami sa deti často modlia, aby Ježiško priniesol dary.
Ráno sa prebúdzajú a hľadajú dary rozmiestnené po dome. Vianočné dary sú často hračky a sladkosti.
Vianočné sviatky v Portugalsku sú veľmi milé a zábavné. Portugalsko je veľmi milé miesto na strávenie Vianoc a obyvatelia sa snažia urobiť zo sviatkov krásne a šťastné obdobie.
Vianoce v Estónsku
Estónsko je obľúbenou destináciou pre pozorovanie Vianoc. Estónsko sa môže pochváliť jedinečnou tradíciou, ktorá je inšpirovaná pôvodnými pohanskými rituálmi. Vianoce v Estónsku sú obdobím plným vzácnych chvíľ, ktoré sú obzvlášť obľúbené u detí.
Vianočné obdobie v Estónsku začína 24. decembra s tradičným sviatkom Jõulud, čo znamená „Vianoce“. Na tento deň sa predtým zhromažďovali blízki príbuzní a trávili ho spolu v kruhu rodiny.
V tento deň rodiny zapália vianočný stromček a darčeky sú vystavené pod vianočným stromčekom.
Rodiny trávia čas hraním hier, spevom kolied a prijímaním hostí. Vianočná večera (Jõululaup) sa koná 25. decembra a je to jeden z najvýznamnejších dní v estónskom roku.
Obvykle sa skladá zo štyroch jedál, ktoré sú konzumované na štyroch rôznych miestach a sú vyprážané v rôznych druhoch oleja.
Počas večere rodičia čítajú príbehy o narodení Ježiša Krista a ďalej sa spievajú piesne a koledy.
Vianočné obdobie sa končí 6. januára s dňom Tähetund. V tento deň sa deti obliekajú do tradičných estónskych kostýmov a chodia koledovať z domu do domu za čo dostanú peniaze alebo sladkosti.
Deti tiež tancujú a spievajú piesne, ktoré sú známe ako „tähetund“.
Vianoce v Estónsku sú obdobím plným vzácnych chvíľ a tradícií. Sú to jedinečné chvíle, ktoré sú obzvlášť obľúbené u detí.
Estónsko je krásna destinácia pre pozorovanie Vianoc a jej tradície sú inšpirované pôvodnými pohanskými rituálmi.
Vianoce v Belgicku
Vianoce v Belgicku sú čarovným obdobím, keď sa celé mestá obliekajú do sviatočnej výzdoby a ožívajú atmosférou plnou svetiel, hudby a vôní. Jedným z najkrajších miest na prežitie vianočnej sezóny sú určite Antwerpy.
Toto historické mesto ponúka nezabudnuteľný vianočný trh na Grote Markt, kde sa môžete prechádzať medzi drevenými stánkami a ochutnávať tradičné belgické dobroty, ako sú vafle a horúca čokoláda. Na nábreží rieky Šeldy je navyše každoročne postavené ľadové klzisko, ktoré dodáva miestu ešte viac sviatočnej atmosféry. V Antverpách vás čaká dokonalý mix histórie, tradícií a radosti z Vianoc.