Vysoké školy bez prijímačiek – prihláška a termíny pre rok 2025

Hľadanie vysokej školy je dôležitý krok v živote každého študenta. Výber vhodného študijného programu, možnosti bez prijímacích skúšok, ako aj termíny podania prihlášok sú základnými faktormi, ktoré ovplyvňujú tento rozhodovací proces. Ktoré školy tieto možnosti poskytujú? Aké sú kritériá na prijatie bez prijímacích skúšok? Aké sú termíny podania prihlášok pre rok 2025?

Pre mnohých študentov je tento proces spojený s množstvom otázok a obáv, najmä ak sú súčasťou prijímacieho konania náročné prijímacie skúšky. Našťastie, vysoké školy na Slovensku ponúkajú rôzne možnosti pre uchádzačov, ktorí nechcú absolvovať prijímacie skúšky. Táto možnosť je častá najmä pre tých, ktorí dosiahli výborné výsledky na maturitnej skúške alebo sa uchádzajú o externé štúdium.

Kľúčové informácie článku

Na Slovensku existuje mnoho vysokých škôl, ktoré ponúkajú štúdium bez prijímacích skúšok.

Medzi univerzity, ktoré umožňujú prijatie bez prijímacích skúšok, patria napríklad Univerzita Komenského, Slovenská technická univerzita, Univerzita Mateja Bela a Prešovská univerzita.

Termíny na podanie prihlášok sú zvyčajne do februára až marca, s možnosťou neskorších termínov pre externé štúdium.

Prihlášky môžu byť podané aj elektronicky, čo uľahčuje proces a umožňuje sledovať stav prihlášky online.

Prihláška na vysokú školu – termíny a postup

Ak sa jednotlivci rozhodujú, kam na vysokú školu, jedným z najdôležitejších krokov je podanie prihlášky. Termín podania prihlášky na vysokú školu sa môže líšiť v závislosti od univerzity a fakulty.

Niektoré fakulty však ponúkajú možnosť podať prihlášky aj v neskoršom termíne, najmä pre externé štúdium.

Pri podaní prihlášky je dôležité mať na pamäti, že každá univerzita môže mať rozdielne administratívne požiadavky. Väčšina univerzít však vyžaduje štandardné dokumenty, ktoré musia byť zahrnuté v prihláške, ako sú osobné údaje, doklad o predchádzajúcom vzdelaní a potvrdenie o zaplatení administratívneho poplatku.

Čo obsahuje prihláška na vysokú školu?

Prihláška na vysokú školu obsahuje niekoľko základných náležitostí, ktoré musia uchádzači splniť:

  • Osobné údaje – meno, priezvisko, dátum narodenia, trvalé bydlisko, kontakt na uchádzača (telefónne číslo a emailová adresa).
  • Údaje o predchádzajúcom vzdelaní – názov a adresa strednej školy, odbor štúdia, a prípadne maturitné vysvedčenie. Niektoré fakulty môžu vyžadovať kópiu maturitného vysvedčenia alebo výsledky maturitnej skúšky ako prílohu k prihláške.
  • Zvolené študijné programy – uchádzač musí uviesť, na ktoré študijné programy sa hlási. Väčšina univerzít umožňuje uchádzačom vybrať si viacero programov, pričom uchádzači často uvádzajú svoj prvý a druhý preferovaný program.
  • Poplatok za podanie prihlášky – každá univerzita si stanovuje administratívny poplatok, ktorý je potrebné uhradiť pri podaní prihlášky. Tento poplatok pokrýva náklady na spracovanie prihlášky a administratívne úkony spojené s prijímacím procesom.

Na niektorých univerzitách je možné prihlášky podať aj elektronicky, čo uľahčuje celý proces a umožňuje uchádzačom sledovať stav svojej prihlášky online.

Elektronická podoba prihlášky navyše znižuje administratívne náklady a šetrí čas.

Kam na vysokú školu bez prijímačiek?

Na Slovensku existuje mnoho vysokých škôl, ktoré ponúkajú možnosť štúdia bez prijímacích skúšok. Táto možnosť je určená najmä pre tých uchádzačov, ktorí dosiahli vynikajúce výsledky v externej časti maturitnej skúšky, alebo spĺňajú špecifické kritériá jednotlivých fakúlt.

Tu sú niektoré univerzity, ktoré túto možnosť ponúkajú:

  1. Univerzita Komenského v Bratislave – niektoré fakulty, napríklad fakulta humanitných a sociálnych vied, prijímajú študentov na základe maturitných výsledkov bez potreby absolvovania prijímacích skúšok. To je atraktívne najmä pre tých, ktorí dosiahli vynikajúce akademické výsledky počas strednej školy.
  2. Slovenská technická univerzita v Bratislave – vybrané odbory technických smerov môžu prijať študentov bez prijímacieho konania, ak splnia určité podmienky. Tieto podmienky často zahŕňajú špecifické výsledky z matematiky a prírodovedných predmetov, ktoré študenti dosiahli na maturite.
  3. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici – pedagogická fakulta tejto univerzity často prijíma študentov bez prijímacích skúšok, najmä v prípade externého štúdia, čo ocenia najmä tí, ktorí popri práci chcú získať kvalitné vzdelanie v oblasti pedagogiky.
  4. Prešovská univerzita – fakulta humanitných a prírodných vied ponúka štúdium bez prijímacích skúšok, ak uchádzači dosiahnu výborné výsledky na maturitnej skúške. Tento prístup je obľúbený medzi študentmi, ktorí sa sústredia na humanitné vedy, ale nechcú podstupovať stresujúci proces prijímacieho konania.

Tieto univerzity poskytujú flexibilné podmienky prijatia, čo môže byť veľkou výhodou pre uchádzačov, ktorí chcú minimalizovať stres z prijímacieho procesu a sú pripravení venovať sa štúdiu.

Externé štúdium prebieha už aj online formou, a tak nebudú musieť študenti za školou dochádzať.

Kde sa dá ešte podať prihláška na vysokú školu?

Aj keď niektoré termíny pre podanie prihlášok sú pevne stanovené, stále existuje možnosť, kde sa dá ešte podať prihláška na vysokú školu. Externé štúdium na pedagogických, technických alebo humanitných fakultách často ponúka neskoršie termíny podania prihlášok, ktoré sa môžu pohybovať až do leta. Ak uchádzaš zmešká prvotné termíny, stále má šancu nájsť si vhodný študijný program.

Externé štúdium je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú študovať popri zamestnaní alebo iných povinnostiach. Tento typ štúdia je flexibilnejší a umožňuje študentom získať kvalitné vzdelanie, aj keď nemajú čas študovať dennou formou. Navyše, neskoršie termíny pre externé štúdium umožňujú uchádzačom, ktorí neuspeli na iných prijímacích konaniach, využiť druhú šancu a prihlásiť sa na školu.

Medzi obľúbené možnosti externého štúdia patria:

  • Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave – ponúka externé štúdium v rôznych pedagogických odboroch.
  • Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici – študenti majú možnosť študovať externou formou ekonomické a manažérske odbory.
  • Právnická fakulta Paneurópskej vysokej školy – externé štúdium v oblasti práva je populárnou voľbou pre tých, ktorí chcú pracovať v oblasti súdnictva, práva alebo verejnej správy.

Študovať sa dá aj popri pracovných či rodinných povinnostiach. Je len na jednotlivcovi, pre aké zameranie či školu sa nakoniec rozhodne.

Prihlášky na štúdium pre akademický rok 2024/2025 je potrebné podať do februára až marca 2024.Externé štúdium na pedagogických, technických alebo humanitných fakultách často ponúka neskoršie termíny podania prihlášok, ktoré sa môžu pohybovať až do leta 2025.
Dôležité informácie a dátumy, ktoré potrebuje uchádzač vedieť.

Vysoké školy bez prijímačiek na Slovensku

Vysoké školy na Slovensku bez prijímacích skúšok poskytujú rôzne študijné odbory, ktoré sú veľmi atraktívne pre tých, ktorí nechcú absolvovať tradičné prijímacie konanie.

Medzi najvyhľadávanejšie školy, kde je možné dostať sa bez prijímacích skúšok, patria najmä technické, humanitné a pedagogické fakulty. Napríklad, vysoká škola pedagogická externé štúdium poskytuje možnosť uchádzať sa o štúdium bez nutnosti absolvovania prijímacích skúšok, čo ocenia najmä tí, ktorí popri práci chcú získať vysokoškolské vzdelanie a kombinovať ho s prácou či rodinným životom.

Pre tých, ktorí chcú študovať technické odbory, je výhodné, že mnohé technické univerzity, vrátane Slovenskej technickej univerzity, ponúkajú vybrané odbory, kde je prijatie možné bez prijímacieho konania. Táto možnosť je atraktívna pre uchádzačov, ktorí chcú minimalizovať stres spojený s prípravou na prijímačky a sú pripravení naplno sa sústrediť na svoj ďalší akademický rozvoj.

Podmienky prijatia bez prijímacích skúšok

Niektoré vysoké školy na Slovensku ponúkajú možnosť prijatia bez prijímacích skúšok na základe výsledkov zo stredoškolského štúdia. Väčšinou ide o študijné programy, kde počet uchádzačov nepresahuje kapacitu školy, alebo kde sa kladie dôraz na výborné výsledky z maturity. Vysoké školy hodnotia uchádzačov na základe ich maturitných výsledkov, a ak tieto výsledky spĺňajú požadované kritériá, uchádzači môžu byť prijatí bez absolvovania prijímacích skúšok.

Niektoré školy taktiež využívajú ďalšie kritériá, ako sú odborné zručnosti, úspechy zo súťaží, záujmová činnosť či prax v danom odbore. Z toho dôvodu je dôležité vopred si zistiť, aké podmienky platia pre konkrétny študijný program a aké sú špecifické požiadavky jednotlivých fakúlt.

V dnešnej dobe sa dá dostať na vysokú školu, ktorá spĺňa plnohodnotné akreditačné normy, aj bez prijímacích skúšok.

Čo si treba pamätať pri výbere vysokej školy bez prijímačiek

Výber vysokej školy bez prijímačiek je atraktívnou možnosťou pre mnohých študentov, najmä ak nechcú prechádzať zložitým prijímacím procesom. Avšak, pri výbere školy je dôležité zohľadniť aj ďalšie faktory, ako je kvalita vzdelania, budúce kariérne možnosti, dostupnosť štipendií a umiestnenie univerzity.

Študenti by si mali starostlivo skontrolovať podmienky pre prijatie bez prijímacích skúšok. Niektoré fakulty si napríklad môžu klásť podmienku, že uchádzači musia dosiahnuť minimálne určité percento na maturitnej skúške alebo musia absolvovať doplňujúce pohovory či testy.

Zároveň je dôležité zvážiť, aké budú ďalšie náklady spojené so štúdiom. Mnohé školy ponúkajú štipendiá pre výborných študentov, preto je dobré zistiť, aké sú možnosti financovania štúdia a aké sú podmienky pre získanie štipendia.

Nový rok prinesie nové príležitosti pre študentov, ktorí chcú získať vysokoškolské vzdelanie bez prijímacích skúšok. Vysoké školy na Slovensku bez prijímacích skúšok ponúkajú atraktívne možnosti pre tých, ktorí si chcú zjednodušiť prístup na univerzity a sú pripravení naplno využiť svoje akademické výsledky zo strednej školy.

Uchádzači nesmú zabudnúť sledovať termíny podania prihlášok a využiť všetky dostupné možnosti, aby si zabezpečili miesto na vysokej škole, ktorá najlepšie vyhovuje ich potrebám a cieľom.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang