Vzácne poštové známky – najvzácnejšie slovenské a ako zistiť hodnotu?

Poštové známky majú dlhú a pestrú históriu. Tieto malé kúsky papiera, ozdobené farebnými obrázkami a hodnotnými razbami, nesú so sebou nie len praktický účel, ale aj kultúrne a historické hodnoty. Medzi týmito tisíckami známok sú však niektoré, ktoré sú obzvlášť cenné a vážené medzi filatelistami – zberateľmi poštových známok.

Známky boli zavedené ako praktický spôsob identifikácie platenia za poštové služby a zníženia rizika zneužitia systému. Ako zistiť hodnotu známok, ktoré sú najvzácnejšie slovenské známky a kde kúpiť poštové známky?

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Vzácne známky vznikajú z tlačových chýb, neobvyklých dizajnov, významných udalostí alebo histórie krajiny.

Hodnota známok sa odvíja od veku, pôvodu, vzácnych vlastností a stavu.

Medzi najznámejšie známky patria „Penny Black“, „Tiflis Unica“, „Inverted Jenny“ a „Britská Guiana“.

Najvzácnejšie slovenské známky zahŕňajú „Hradčany“, „Tatranský skialpinizmus“, „Okupačné vydania“ a „Slovenská republika“.

Známky sa dajú kúpiť na pobočkách pošty, na e-shope Slovenskej pošty, vo filatelistických obchodoch, na burzách a online.

Vzácne poštové známky

Vzácne poštové známky často vznikli v dôsledku chýb v tlači, neobvyklých dizajnov, významných udalostí alebo histórie krajiny. Ich hodnota sa často odvíja od ich veku, pôvodu a vzácnych vlastností.

Penny Black

Ako už bolo spomenuté, Penny Black je prvou poštovou známkou na svete. Táto čierna známka s profilom britskej kráľovnej Viktórie bola vydaná v roku 1840 a stala sa symbolom začiatku poštového systému so známkami.

„Penny Black“ je jednou z najhodnotnejších a najdrahších vzácnych známok na svete, a to najmä ak je v dobrom stave a so zachovaným pôvodným čiernym atramentom.

Tiflis Unica

Tiflis Unica je ďalšou vzácnou poštovou známkou. Táto známka bola vydaná v roku 1857 v Tbilisi, v dnešnom Gruzínsku.

Je to jedna z najzriedkavejších poštových známok na svete, pretože bola vydávaná len jeden deň a nikdy nebola oficiálne uznávaná. „Tiflis Unica“ je skutočným skvostom medzi filatelistami a jej hodnota dosahuje na aukciách ohromné sumy.

Inverted Jenny

Inverted Jenny je slávna americká poštová známka, ktorá bola vydávaná v roku 1918. Táto známka zobrazuje lietadlo Curtiss JN-4, avšak niektoré exempláre boli tlačené chybne s obrázkami lietadiel, ktoré sú obrátené hore nohami.

Tieto chybné známky sa stali veľmi vzácnymi a cennými. Taktiež sú jedny z najhodnotnejších známok v americkom filatelistickom svete.

Ďalšie vzácne najdrahšie známky

Medzi ďalšie vzácne najdrahšie známky patria známky ako „Britská Guiana“ alebo „Červený a modrý Maurícius“.

Britská Guiana

Známka „Britská Guiana“ je jednou z najvzácnejších a najslávnejších poštových známok na svete. Táto známka je známa aj ako „Britská Guiana 1 cent čierna na červenom“ a stala sa ikonou medzi filatelistami. Jej vzácnosť a hodnota sú spojené s jej jedinečným príbehom a nezvyčajnými vlastnosťami.

Hlavnou zvláštnosťou tejto známky je jej malý rozmer. Oproti bežným poštovým známkam mala veľkosť len približne 1,5 x 2,5 centimetra.

Táto skutočnosť spôsobila mnoho problémov pri tlači a zabezpečení presného vyrezania zo známkového papiera. Výsledkom bolo, že veľa kusov tejto známky bolo tlačených s nedokonalosťami, ako sú krátke zuby alebo chýbajúce okraje.

Najvzácnejším exemplárom tejto známky je „Penny Magenta“, ktorý bol nájdený v roku 1873 v Guyane. Tento exemplár je jediným známym príkladom tejto známky a je známy svojou jedinečnou farbou – čiernou na magentovom pozadí.

Tento exemplár sa stal najdrahšou poštovou známkou na svete a bol predmetom mnohých dražieb a aukcií. Jeho hodnota sa neustále zvyšuje a v roku 2014 bol predaný za neuveriteľných 9,5 milióna dolárov.

Červený a modrý Maurícius

Poštové známky „Červený a modrý Maurícius“ sú jednými z najslávnejších a najvzácnejších známok vo svete filatelistiky. Táto známka má pôvod v kolónii Maurícius v 19. storočí a získala si slávu predovšetkým svojou vzácnosťou a exkluzivitou.

Táto poštová známka je známa unikátnym dizajnom a farebnou kombináciou. Existujú dva hlavné varianty tejto známky: červená a modrá.

Obe varianty zobrazujú profil kráľovnej Viktórie, ale v odlišných farebných kombináciách. Červená verzia má kráľovnin portrét v červenom ráme, zatiaľ čo modrá verzia má rovnaký portrét v modrom ráme.

Boli to jedny z prvých poštových známok v histórii, a to len pár rokov po slávnom vydání britskej známky „Penny Black“. Avšak v porovnaní s masovým vydávaním „Penny Black“ bolo vydávaných iba veľmi málo kusov známok „Červený a modrý Maurícius,“ čo prispelo k ich vzácnosti.

Zberateľské známky

Pre mnohých ľudí sú zberateľské známky záhadným svetom, ktorý ponúka vzrušujúcu cestu do minulosti a rôznych kultúr. Jedným z najkrajších aspektov zberateľstva poštových známok je ich rôznorodosť.

Poštové známky pochádzajú z rôznych krajín, období a kultúr, a každá z nich má vlastný príbeh na rozprávanie. Zberatelia sa často špecializujú na určitý región, časové obdobie, tému alebo špecifický aspekt známok, čo vedie k hlbšiemu štúdiu a preniknutiu do histórie a kultúry danej oblasti.

Niektoré zberateľské známky sú mimoriadne vzácne a hodnotné. Tieto zberateľské klenoty sú často výsledkom chýb v tlači, obmedzeného počtu vydaných kusov, historických významných udalostí alebo výnimočného dizajnu.

Príkladom je už spomínaná známka „Červený a modrý Maurícius“, ktorá je považovaná za jednu z najvzácnejších poštových známok na svete a je cenou mnohých filatelistov.

Na obrázku (vľavo) je zobrazená prvá poštová známka z roku 1840 – britská „Penny Black“.

Najvzácnejšie slovenské známky

Najvzácnejšie slovenské známky predstavujú zaujímavý pohľad do histórie filatelistiky v tomto regióne. Slovensko, ako súčasť Československa a neskôr samostatná krajina, vydalo niekoľko známok s výnimočnými príbehmi a hodnotami.

„Hradčany“ – 1918

Jednou z najvzácnejších slovenských známok je séria tzv. „Hradčany“, ktorá bola vydaná v roku 1918 počas vzniku Československej republiky.

Táto séria zahŕňala viacero hodnôt, ale najvzácnejšou je 10 halierová modrá známka. Táto modrá verzia v sérii „Hradčany“ je považovaná za najcennejšiu slovenskú známku, najmä v nepoužitom a dobre zachovanom stave.

„Tatranský skialpinizmus“ – 1940

V roku 1940 vydalo Slovensko sériu známok venovanú tatranskému skialpinizmu. Najvzácnejšou známkou z tejto série je 50 halierová zelená známka. Táto známka je zvlášť cenná pre výnimočný dizajn a históriu, ktorá s ňou súvisí.

„Okupačné vydania“ – 1939-1945

Počas obdobia druhej svetovej vojny bolo Slovensko okupované nacistickým Nemeckom a známky boli vydávané pod vplyvom okupantov. Napriek tomu sa niektoré z týchto okupačných známok stali vzácnymi a cennejšími vzhľadom na ich históriu a obmedzený počet vydaných kusov.

Niektoré z týchto okupačných vydaní boli venované aj slovenským osobnostiam a udalostiam, čo dodáva ich filatelistickému významu.

„Slovenská republika“ – 1939-1945

Počas obdobia Slovenskej republiky v rokoch 1939 až 1945 vydala Slovenská pošta známky s rôznymi motívmi a hodnotami. Niektoré z týchto známok sa stali známymi ich historickým významom a vzácnosťou na filatelistickom trhu.

„Prvé vydanie po samostatnosti“ – 1993

Po rozdelení Československa v roku 1993 sa Slovenská republika stala samostatným štátom a vydala prvé poštové známky. Tieto známky boli dôležitým symbolom nového štátu a preto majú špeciálne miesto v histórii slovenskej filatelistiky. Niektoré z týchto známok sú považované za vzácne pre ich prvotné vydanie a obmedzený počet vydaných kusov.

Najvzácnejšie slovenské poštové známky majú výnimočný filatelistický význam a sú cennou súčasťou filatelistickej histórie Slovenska. Ich história, vzácnosť a unikátne príbehy prilákajú pozornosť zberateľov po celom svete a robia zo slovenskej filatelistiky dôležitú súčasť svetovej filatelistickej scény.

Ako zistiť hodnotu známok?

Ako zistiť hodnotu známok? Zistenie hodnoty poštových známok je úlohou, ktorá vyžaduje pozornosť k rôznym faktorom a kritériám. Táto hodnota môže byť stanovená z mnohých dôvodov, vrátane histórie známky, jej veku, vzácnych vlastností, stave a dopytu na trhu.

1. Identifikácia známky
Prvým krokom pri určovaní hodnoty poštových známok je ich identifikácia. Je potrebné zistiť, o aký typ známky ide, aká je jej téma, krajina pôvodu, hodnota a iné dôležité informácie.

2. Katalógové informácie
Pre určenie hodnoty známky sa často používajú filatelistické katalógy. Tieto katalógy obsahujú informácie o rôznych známkach, vrátane ich histórie, emisných dát, tlačových chýb a odhadovanej hodnoty. Katalógy, ako napríklad Scott, Michel alebo Stanley Gibbons, sú vo filatelistike uznávané.

3. Stanovenie stavu známky
Stav známky má obrovský vplyv na jej hodnotu. Známky môžu byť rozdelené do niekoľkých kategórií, ako sú: nepoužité, použité, hľadajúce sa vo filatelistickej komunite alebo poškodené. Nepoužité známky v dobrom stave majú tendenciu mať vyššiu hodnotu.

4. Zistenie, či ide o vzácnu známku
Je nutné určiť, či je známka vzácnou položkou vo filatelistickej komunite. Existujú rôzne faktory, ktoré robia známky vzácnymi, vrátane chýb v tlači, obmedzeného počtu vydaných kusov, histórie alebo zvláštnych vlastností, ako sú perforácie alebo zúbkovanie.

5. Konzultácia s filatelistom
Ak si niekto nie je istý hodnotou známky, mal by konzultovať s filatelistami alebo odborníkmi na poštové známky. Títo ľudia majú skúsenosti a vedomosti, ktoré môžu pomôcť určiť presnú hodnotu.

6. Vyhodnotenie trhového dopytu
Známka môže mať rôznu hodnotu na základe aktuálneho dopytu na trhu. Vývoj cien poštových známok je ovplyvnený zberateľskými trendmi a udalosťami, a preto sa odporúča sledovať trhové ceny a aukcie.

7. Aukcie a odborníci
V prípade vzácnych alebo drahých známok je možné zvážiť predaj na špecializovanej filatelistickej aukcii alebo konzultáciu s filatelistickými odborníkmi, ktorí môžu poskytnúť presnejšiu hodnotu a odporúčania.

Zistenie hodnoty poštových známok môže byť komplexným procesom, ktorý vyžaduje kombináciu vedomostí, skúseností a prístupu k informáciám. Je dôležité si uvedomiť, že hodnota poštových známok sa môže časom meniť, a preto je vhodné pravidelne aktualizovať znalosti o filatelistike a trhu s poštovými známkami.

Kde kúpiť poštové známky?

Nákup poštových známok je bežnou aktivitou pre ľudí, ktorí používajú poštové služby alebo zbierajú poštové známky. Existuje niekoľko rôznych miest a spôsobov, kde kúpiť poštové známky. To závisí od individuálnych potrieb a preferencií kupujúceho.

  • Poštové pobočky
    Poštové pobočky sú najtradičnejším miestom na zakúpenie poštových známok. Na týchto miestach možno nájsť aktuálne známky, bežné známky a doplnkové filatelistické materiály. Poštové pobočky sú rozmiestnené po celom Slovensku a poskytujú širokú škálu známok pre každodenné potreby.
  • Internetový obchod Slovenskej pošty
    Slovenská pošta prevádzkuje oficiálny internetový obchod, kde je možné prehliadať a zakúpiť poštové známky online. Tento e-shop umožňuje pohodlný nákup a doručenie známok priamo domov.
  • Filatelistické obchody
    Pre vášnivých filatelistov s hlbším záujmom o poštové známky existujú filatelistické obchody, ktoré sa špecializujú na predaj poštových známok a príslušenstva. Tieto obchody môžu ponúkať nielen bežné známky, ale aj vzácne a zbierateľské exempláre.
  • Burzy a výstavy
    Filatelistické burzy a výstavy sú miestami, kde zberatelia a obchodníci ponúkajú známky na predaj alebo výmenu. Tieto udalosti sa konajú pravidelne v rôznych regiónoch Slovenska a môžu byť príležitosťou nájsť zaujímavé exempláre a stretnúť iných filatelistov.
  • Online aukčné platformy
    Internet ponúka možnosť zakúpiť si poštové známky aj prostredníctvom online aukčných platform. Tieto platformy umožňujú voľne predávať známky od iných zberateľov alebo obchodníkov a môžu poskytnúť prístup k vzácnym a historickým exemplárom.
  • Filatelistické kluby
    V niektorých filatelistických kluboch a združeniach je možnosť výmeny a nákupu poštových známok medzi členmi. Tieto kluby často organizujú stretnutia a podujatia, na ktorých so známkami môže obchodovať.
  • Starožitníctva a antikvariáty
    Niektoré starožitníctva a antikvariáty môžu ponúkať staršie a historické poštové známky ako súčasť svojho sortimentu.

Získanie poštových známok je teda možné viacerými spôsobmi, od tradičných poštových pobočiek až po online zdroje a filatelistické obchody. Výber miesta a spôsobu nákupu bude závisieť od individuálnych potrieb, záujmov a preferencií zberateľa alebo používateľa poštovej služby.

Filatelistika je záľuba, ktorá sa zaoberá zbieraním, skúmaním a štúdiom poštových známok a súvisiacich filatelistických materiálov.

Vzácne poštové známky predstavujú fascinujúci svet pre filatelistov. Tieto kúsky histórie majú pre zberateľov nielen materiálnu, ale aj emocionálnu hodnotu.

Každá z týchto vzácnych poštových známok má jedinečnú históriu a príbeh, ktorý prispieva k ich vzácnej povesti. Sú to klenoty, ktoré zberateľov spájajú s minulosťou a hlbšou kultúrnou hodnotou, a preto sú stále tak dôležité vo svete filatelistiky.

Či už niekto zbiera známky, staré mince alebo čokoľvek iné, zbieranie je vášnivý záujem, ktorý obohacuje život rôznorodosťou a históriou. Zbieranie predmetov prináša radosť z objavovania nových kúskov a hlbšieho porozumenia ich kontextu a hodnoty.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2025 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang